HABERTÜRK

Ed Snowden


12 Ocak 2017

Edward Joseph Snowden (21 Haziran 1983), ABD’li bilgisayar uzmanı, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı.

Snowden şu an Rusya’da geçici sığınma altında yaşıyor.

Ünlü yönetmen Oliver Stone Snowden’ın yaşamı hakkındaki “Snowden” adlı filmi bu hafta vizyona girdi.

Son zamanlarda soluksuz izlediğim ender filmlerden biri diyebilirim.

Şu an Rusya’da sığınmacı olarak yaşamakta olan Joseph Snowden’in gerçek hayat hikayesini birebir anlatan film günümüz dünyasında yaşanmakta olan olaylara, Türkiye’de ise ‘üst akıl’ olarak adlandırılan Amerika gerçeğini bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor.

YAZILIM UZMANI

Joseph Snowden, gizli NSA belgelerini medyaya ifşa ederek NSA tarafından yürütülen küresel izleme aletlerinin işletme detaylarını, Beş Göz ortaklarını, birçok ticari ve uluslararası ortağı ortaya çıkaran NSA sızıntılarını başlatan genç bir yazılım uzmanı.

Snowden’in gizli belgeleri ifşa etmesi Pentagon evraklarını sızdıran Daniel Ellsberg tarafından ABD tarihindeki en önemli sızıntı olarak nitelendirilmiş idi.

5 Haziran 2013’te başlayan bir süreç PRISM, XKeyscore ve Tempora gibi internet izleme programlarının yanında ABD ve Avrupa’nın telefon datalarının alıkonulmasını ortaya çıkardı.

Raporlar, Snowden’in NSA çalışanı Booz Allen Hamilton için çalışırken The Guardian ve The Washington Post’a sızdırdığı belgelere dayanmaktalar.

Gazetelere yapılan siyasi baskılar sebebiyle Kasım 2013’e kadar The Guardian belgelerin yüzde birini yayımlayabilmiş.

ONA HAİN DEDİLER

Adil yargılanmayacağını düşünüp ülkeyi terk eden Snowden, Julian Assange’ın tavsiyesiyle Rusya’ya gider ve sığınma hakkı alır.

 Ve bu genç adam hala Rusya’da yaşamını sürdürmekte.

Snowden çeşitli çevreler tarafından kahraman, vatansever ilan edilirken ABD hükümeti tarafından ihbarcı, muhalif, hain olarak nitelendirildi.

Snowden’i ülkesinin belgelerini sızdırmaya iten tek neden ise sadece vicdanı ve Bush döneminde başlayan Obama ile daha da vahim hale gelen ABD’nin halkını dahil bütün dünyayı izlemeye, dinlemeye başlayan süreci olmuş.

Ki Obama seçim kampanyası esnasında bütün bunlara son vereceğini vaad etmiş olmasına rağmen bu durumu daha da ileri götürerek çeşitli ileri teknoloji yazılımlar ile gözlemeleri, dinlemeleri özellikle Ortadoğu’da masum insanların da öldürülmelerine neden olacak noktaya getirmiş.

Bütün bu ölümlerde Snowden’in yazılımlarının da kulllanılması ise genç adamda bardağı taşırmış.

“Üst Akıl” denen kavramın ne olduğu tam olarak anlamak istiyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz.