HABERTÜRK

Dünya uzayı keşfederken


22 Ekim 2015

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü şimdi de kız-erkek karma eğitimi hedef alarak şu tuhaf açıklamaları yaptı:

Bir kız çocuğunu 7 yaşından sonra erkek hoca okutamaz ki. Fıkıhta fetvası yok. 104 kitapta yeri yok yani. 7 yaşındaki çocuğu nasıl erkeğe teslim ediyorsun. Kadın hoca mı yok? Babası kızını, karısını okutsun. Onlar da onu okutsun. Kızları kızlar okutur yani.

Ben 7 yaşına kadar bile erkeğin okutmasına taraftar değilim. Kadın okutsun yahu. Küçük de olsa kızdır. Kız, kadınla muhatap olur. Alışmasın erkeklerle muhataplığa. Küçükten alışıyor. İslam’ı muhafaza edeceğiz yani.”

İnanın dünya uzayı hatta uzaylıları keşfe çıkmışken bakar mısınız hala nelerle uğraşmaktalar?

Hani diyeceğim ki; “ağzı olan konuşuyor” ama inanın bu bile az kalacak. Birileri bu tip insanların değil konuşmasını toplum içine karışmalarını dahi yasaklamalı.

Vatandaş sağdan yürü!

İstanbul trafiği inanın artık sadece biz Türkler’in değil bütün dünya vatandaşlarının kabusu haline gelmiş durumda. İzmir’den İstanbul’a 1 saatte geldikten sonra havaalanından eve tam 2.5 saatte geldim dersem bana inanır mısınız? (İstanbul’da trafiğe çıktığım an canım İzmir’im nasıl burnumda tütüyor anlatamam)

Yıllardır, 21. yüzyılda bile ne yaya ne de taşıt trafiğine hala çözüm bulamadığımız gerçeği göz önüne alındığında ilerisi için umut beslemek bence aptallıktan başka bir şey değil.

Neden mi?

Cumhuriyet’in ilanını izleyen yıllardan beri ülkemizde trafiği düzenlemek için yapılan çalışmalarda yayaların kaldırımları kullanmasını ve sağdan yürümelerinin öğretilmeye çalışıldığını biliyor muydunuz?

O kadar ki 1927 ve 1934’te Valilik yayaların kaldırımın sağından yürümesiyle ilgili kampanya başlatmış. İstiklal Caddesi ve Galata Köprüsü gibi işlek yerlerde polisler görevlendirilip sağdan yürümeyenler uyarılmışlar.

Bakmışlar olmuyor 1958’de para cezası uygulaması getirilmiş. “Yayaların yola taşması sonucu trafiğin kilitlenmesi” olarak açıklanan karar uyarınca sağdan yürümeyenler 150 lira para cezasına çarptırılmışlar.

Her şeye rağmen kurallara uyulmayınca 1960’lı yıllarda gazetelerde “yürümeyi bilmeyen”, “yolları tıkayan”, “usulsüz ve sallapati gezinen” yayalardan yakınan yazılar yazılmaya başlanmış.

Baksanıza yıl 2015... Ve benzer bir yazı yazıyorum.

Eğitim şart!” diye boş yere söylenmiyor. Ama nerdeee....!