HABERTÜRK

Dubai’de yaşayabilirim


12 Nisan 2015

Bu hafta nereye yok olduğumu merak edenlere hemen açıklama getireyim. İki bayan arkadaşımla beraber, yani kız kıza üç bayan Dubai tatili yaptık. Sert ve soğuk geçen kış aylarından sonra sımsıcak Dubai havası nasıl iyi geldi anlatamam. İliğimiz kemiğimiz ısındı. Dubai’ye iner inmez kendimizi hemen plaja attık. Kışın acısını çıkarmak istercesine günlerce de dönene kadar denizden çıkmadık. Görenleri kıskandırak kadar güneşten yanmış olarak da İstanbul’a geri geldik.

Dört mevsim güneşli

Bu benim ikinci Dubai seyahatim oldu. Defalarca daha da gidebilirim. (Hatta en kısa zamanda yeniden gitmeyi planlıyorum) Özellikle de ülkemizde sert geçen kış ayları süresi içinde. Çünkü Dubai dört mevsim güneşli bir şehir. Kış aylarında ortalama en düşük sıcaklık 24 derece. Biz orada iken (yani bu hafta )sıcaklık ortalama 34 derece civarındaydı.

Akşamları da hep tatlı bir serinlik hakimdi. Gündüzleri denize girdikten sonra akşamları üstümüze hafif birer ceket alıp Dubai gecelerinin tadını çıkardık.

Bu arada şunu önemle belirtmek istiyorum. Kız kıza seyehati özlemişim. Eşimle yaptığım tatillerin, seyehatlerin tabi ki yeri ayrı olsa da ne yalan söyleyeyim arkadaşlarımla uzun zamandır hiç bu kadar eğlenmemiştim. Sohbetlerimiz ve kahkahalarımız esnasında bir ara hepimiz kendimizi Sex and the City dizisinde gibi hissettik.

Dubai’de suç oranı

İlk Dubai seyehatimde yeterince turistik gezi yaptığımdan bu defa doya doya şehri ve ününü duyduğum gece hayatını yaşamak istedim.

Öncelikle Dubai’yi görmemiş olanlar için şunu belirtmek istiyorum. Dubai zannedildiği gibi yobaz ,kapalı bir arap şehri değil. Hatta tam tersi. Dubai birçok farklı mimari tarza, bina, yapı ve insan mozeyiklerine sahip.

Büyük Arap veya uluslararası mimari inşaat firmalarının yanı sıra aynı zamanda New York ve Chicago firmaları tarafından yapılmış çok sayıdaki yüksek binaları, muazzam gökdelenleri ile resmen sanki küçük bir Amerika.

Unutmadan önemli bir dip da not düşmek istiyorum.

Dubai’de suç oranı neredeyse yok denecek kadar az.

Kendi ülkemizi düşününce kulağa inanılmaz geliyor değil mi?

Ama Dubai’de garip ama gerçek olan böyle bir durum var.

Ve bu durum inanılmaz derecede kendinizi güvende hissetmenize neden oluyor.

Bizim ülkemizde özellikle son yıllarda artan gasp, şiddet olaylarını düşününce , politik gerginliklerle ve iniş çıkışlarla yaşamaya alışınca, Dubai’nin rahatlığı beni garip bir rahatlığa sürükledi.. İnanmayacaksınız ama bu seyehatimden sonra İzmir’den sonra ilk defa bir başka şehir için ‘Burada yaşayabilirim.’, dedim ve kendim dahil herkesi şaşırttım.