HABERTÜRK

DP ve Zeybek havası...


20 Ocak 2012

Gelin bugün DP kanadına şöyle bir göz atalım. Çünkü aldığım davet ve duyumlara göre mayıs ayında yapılması planlanan Genel Kongre öncesi parti içi ve dışı kımıldanmalar başlamış.
Dedikodulara göre DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, DP’nin ruhunu yakalayamamış. Nitekim Demokrat Partililer’in büyük bir çoğunluğunu etrafında görmek bugüne kadar gerçekten de mümkün olmadı.

Hele hele... ANAP-DP birleşmesini öyle bir yüzlerine gözlerine bulaştırdılar ki...
Hem mallarından, hem de partilerinden olmuş olan bir tek gerçek ANAP’lıyı da bugüne kadar Sayın Zeybek’in yakınların da göremedik. Zaten Sayın Zeybek’in Genel Başkan olduğu son kongrede bilinçli olarak hepsini elemişlerdi.
Yani şu an Namık Kemal Zeybek’in Genel Başkanlık yaptığı parti ANAP-DP birleşmesinden oluşan merkez partiden millerce uzakta olup ne yönde siyaset yaptığı da belli olmayan bir parti durumunda.
(Namık Kemal Zeybek bilindiği üzere MHP kökenlidir. Tıpkı partinin şu an ki İzmir İl Başkanı Naşit Birgüvi gibi...)
DP Genel Kongresi’nin yaklaşma tarihi sebebiyle ANAP-DP birleşmesine emeği geçmiş olanlar, yani gerçek DP’liler (ANAPLILAR VE DP’liler) ufak ufak bir araya gelmeye başlamışlar.
Örneğin Çarşamba akşamı İstanbul’da Sayın İsmet Sezgin’in başkanlığında “Nerelerden nerelere ve ne yapılmalı” konulu bir panel düzenlendi.
Organizasyona Sayın İsmet Sezgin ve Türkiye Cumhuriyeti’ne kendilerini adamış DP ve ANAP kökenli eski yeni birçok konuk katıldı.
Zamanın tanığı olmak, her ne kadar tecrübe ise de Milenyum çağının şartlarına uymak, kıvılcım yaratmak, lider vasfı taşıyabilmek yetenektir, düşüncesi ile de hareket etmeyi amaç edindiklerinden, gördüğüm kadarı ile birçok yeni ismi davet etmişler.

Bir gün önce de yine İstanbul’da farklı bir mekanda eski Bakan Ufuk Söylemez, DP eski Genel Başkanı Sayın Hüsamettin Cindoruk ve birçok partili toplanıp yemek yemişlerdi.
Mayıs ayına kadar DP daha çok konuşulacak gibi...
Bakalım Genel Başkan Namık Kemal Zeybek yeniden aday olacak mı?
ANAP-DP birleşmesinden ortaya çıkan DP ismi aslına dönecek mi ya da üstlendiği misyonu tamamlamak için yeniden ayaklanacak mı...?
İzliyoruz, izleyeceğiz...