HABERTÜRK

DP merakı


12 Ekim 2010

Sabah gazetesi köşe yazarlarından Mahmut Övür’ün Süleyman Soylu’nun DP Genel Başkanı olabilmesi için yazdığı yazıları dün gibi hatırlıyorum. Hatta sizler de internetten geçmiş dönem yazılarına baktığınızda o yazılara ulaşabilirsiniz.
Süleymen Soylu’nun DP Genel Başkanı olduğu dönemde sık sık bazı köşe yazarları gibi Övür de DP’den çok Soylu’yu öven yazılar yazardı.
Hüsamettin Cindoruk ve ekibi göreve geldiklerinde yere göğe konulamayan Soylu’dan devir aldıkları manzara karşısında şaşkınlık içinde kalmışlardı. Süleyman Soylu ve yönetimi Mehmet Ağar döneminden devir aldıkları 13 milyon lirayı bir yıl gibi kısa bir süre içinde eritmeyi başarmışlardı. Kasa bomboştu ve üstüne üstlük sayısız otel, bakkal, çalışan borcu vardı.
Geçtiğimiz günlerde Övür yine DP Genel İdare Kuruyu (GİK) Üyesi Necdet Basa’dan duyduklarını yazmış. Sanırım parti ile ters düşen herkes kendisine özel bilgi servisi yapıyor. 29 Eylül tarihli yazısında Övür, Necdet Basa’nın anlattıklarından yola çıkarak ağır ithamlarda bulunan bir yazı yazmıştı.
Buna karşılık Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk’tan hesapların incelenebileceği yönünde gerekli açıklamalar yapıldı.
Övür şimdi de Ahmet Özal’ın ofisinde gerçekleştirdiği görüşmeye pazar günü köşesinde yer vermiş. Konuya şöyle giriyor; “DP GİK Üyesi Ahmet Özal ANAP camiası tarafından pek tutulan, sevilen bir isim değil. Ahmet Özal’ın yeniden ortaya çıkıp babası merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümü ve suikastıyla ilgili iddiaları ortaya atması bu camiada farklı yorumlara neden oldu.”
Bu noktaya kadar Mahmut Övür’e katılıyorum. Çünkü ANAP-DP birleşmesindeki sancılı dönemin nedenlerinden biri de Ahmet Özal idi. Mesut Yılmaz’ın son kongrede GİK dışında kalmak istemesi üzerine DP Genel Başkanı Cindoruk Ahmet Özal’ı yönetime aldı. Bunun nedeni ise zannedildiği gibi Mesut Yılmaz’a alternatif olsun diye değil, ANAP’ın mal varlığının sıkıntı yaratmaması içindi.
Ama Özal’ın varlığı bu sefer içeride, parti içinde problem yarattı. ANAP tabanında karşılığı yoktu. Çünkü daha önce ANAP genel kongresinde genel başkanlığa adaylığını koymuş ve kaybetmişti. Ahmet Özal belli ki bir kez daha siyasette şansını deneyecek. Övür’e görüşmelerinde ANAP’tan DP’ye geçen mal varlığının babasından kaldığını söylemiş. Şunu da belirteyim ki Övür’ün yazdığı gibi Prof. Cem Kılıç ve Prof. Hasan Ünal kesinlikle genel başkan adayı değiller. Ahmet Özal’ın karşısına çıkacak isimler bambaşka...
O isimlerde bir başka yazıda...