HABERTÜRK

Dönek?


19 Şubat 2014

Günlerdir İzmir’de olduğumdan bütün yerel basını takip edebiliyorum. “Dönek” aşağı “döneklik” yukarı bir tartışmadır almış başını gidiyor. Yine Türkiye gündemi, genel siyaset ve sorunlar bir kenara bırakılarak sen-ben kavgası başlamış. Adaylık süresi içinde siyasi partilerin genel merkezlerinin kimseleri memnun etmesi mümkün değildir. Aday gösterilmeyen aday adayları yada mevcut başkanlar, kuyruklarına basılmış kediler gibi ciyak ciyak bağırmaya başlarlar. İstifaların, tartışmaların ardı arkası kesilmez. Ağza alınmayacak sözler havalarda uçuşur... Siyasetteki bu değişmez kural şimdi de CHP teşkilatlarını sarıp sarmalamış durumda. Hepsi bütün işlerini güçlerini bırakmış “döneklik” kavgasına tutuşmuşlar. Ah ahhh... Keşke birbirlerine laf yetiştireceklerine yerel seçim çalışmalarına başlasalar da kenetlenip ülkenin içinden geçmekte olduğu şu zor dönemde şahsi hırslarından uzaklaşsalar.

Sözlük anlamı

Bakın tartışmaların odağı olan “dönek” kelimesinin sözlük anlamı ne: Düşüncesini değiştiren, sözüne güvenilmeyen kişi CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ise dönek kelimesini kendince yorumlayarak şöyle açıklamış; “Ben CHP’liyim diyerek namus şeref sözü veren, ertesi sabah soluğu başka partide alan dönektir.” Partiyle yollarını ayıranlar ve küskünler haklı olarak bu açıklaması yüzünden Başkan Engin’e ateş püskürmüşler.

Bana kalırsa da İl Başkanı Ali Engin ayıp etmiş. Aday gösterilmeyen ve DSP’ye geçerek oradan aday olan belediye başkanlarının hepsi de yıllardır hem siyasete, hem CHP’ye hem de Belediye Başkanı olarak kendi ilçelerine değerli katkıları olmuş kişilerdir. Aday olmak istemek, görevlerini sürdürmeyi talep etmek ve aday olmak onların en doğal hakkıdır. Eğer kendi partileri onlara bu olanağı tanımamışsa bir başka zeminde veya parti ismi altında aday olmak istemeleri doğaldır. Ki aday oldukları parti temelde CHP ile aynı siyasi görüşlere hakim olan bir başka sol parti.

Asıl dönekler

Bu arkadaşlara kesinlikle “dönek” denemez. Bana kalırsa onlar sadece kırgınlar ya da görevlerine kaldıkları yerlerden devam etmek isteyenler.

Asıl “dönek” olanlar, yıllarca DYP’de, DP’de, CHP’de ya da MHP’de milletvekilliği yapmış ya da partilerinin çeşitli organlarında yıllarca görev almış olup seçimlere az bir zaman kala AK Parti’ye geçerek Başbakanı öven beyanlar verenlerdir.