HABERTÜRK

Doğum sancısı


30 Mayıs 2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sezaryene karşı olduğunu açıklarken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ da Balıkesir’de ‘’Gereksiz yere sezaryen oranlarını çok yükseltmiş olan özel hastanelerle ilgili yaptırımlarımız olacak. Bunu da önümüzdeki aylardan itibaren bütün Türkiye’de yaşayacağız’’ açıklaması yapmış.

Yani bu demek oluyor ki burada söz konusu olan kadının sağlığı değil, kadının doğum şekli.

Yani mali portre...

Doğum sonrası vatandaşın sosyal güvence şekline göre ortaya çıkan maliyetin (özel veya devlet hastanelerinde) devlete fatura edilmesi ve buna karşın devletin kasasından ödenen miktar söz konusu olan.

SEZARYEN PAHALI

Eh, bilirsiniz ki sezaryen normal doğuma göre oldukça masraflıdır. Normal doğum yapan kadın sadece bir gece hastanede kalırken, sezaryan ile doğum yapan bir kaç gün kalmak zorundadır.

Bunlar da masraf demektir...

Bakan Akdağ hastanelerde vatandaşlara sezaryen teklif edildiği takdirde bunun gerekçesini sorgulamalarını öğütleyerek,
“Vatandaşlar bilgilendirilmiş rıza formlarını dikkatle okumalıdır. O formlarda göreceklerdir, sezaryen çok da masum bir tıbbi işlem değildir. Sezaryen bir ameliyattır, sonuçta hamile bir kadının, annenin karnının yarılması, daha sonra rahminin yarılması ve bebeğin oradan çıkarılmasıdır. Bunun tabii bir yol olmadığı açıktır. Tekrar ifade ediyorum, gerçek anlamda ihtiyaç varsa, annenin, bebeğin sağlığı riske giriyorsa elbette sezaryen yapılacaktır. Ama bu oranların 100 doğumda 10-15 hamileyi geçmemesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından bildiriliyor. Bilimsel olarak da bunlar biliniyor. Sezaryen oranı herhangi bir hastanede yüzde 80’lere çıkıyorsa bunun anlamı nedir? Gereksiz sezaryen yapılıyor demektir. Buna bu ülkede müsamaha etmeyeceğiz. Sorumlularla ilgili yaptırımlarımız olacak. Vatandaşımızı tekrar bilgilendirmiş oluyorum, vatandaşımız bu talebi asla kendisi yapmamalıdır” şeklinde de açıklamalarına devam etmiş.

ANALAR BİLİR..

Bakan Akdağ’ın sözlerini dikkatle okudum. Ve merak ettim; İyi de kadın neden sezaryen talebinde bulunma hakkı varsa kullanmasın?

Erkekler doğum sancısı çekmenin ne olduğunu bilirler mi?

Canından can çıkarken çekilen acıyı kaç erkek anlayabilir?

Sonra sorularımla kendimi boş yere yorduğumu fark ettim. Neden mi? Çünkü ,erkekler bilmezler, bilemezler. Nereden bilecekler ki?

Ancak anaları bilir..