HABERTÜRK

Doğum kontrolü ve tarihçesi


24 Aralık 2014

Tarihten bugüne insanların en kalıcı sorunlarından biri cinsel arzularının etkisi ve sonuçları olmuştur.

Bulunan tarihi kayıtlara göre İlk çağ uygarlıklarından beri   çok çeşitli doğum kontrol yöntemleri kullanılmış.

Çoğu zaman bu yöntemlerin kullanılma nedenleri arasında; evlilik dışı gerçekleşen cinsel ilişkiler, evlilikte oluşabilecek istenmeyen gebelikler, kadın ve erkek sağlığının korunması, yaşanılan ekonomik zorluklar gibi durumlar yer almış. (Günümüzde de aynı nedenler geçerliliğini koruyor.)

NESİLLERE AKTARILDI

Bu yöntemlerin kullanılması bazı dinler tarafından uygun görülmüşken; bazıları tarafından ise uygun görülmemiştir.

Ayrıca kimi yöntemler sadece kullanıldığı dönem içerisinde sınırlı kalmışken, kimisi de deneyimlerin aktarılması, tarihi kalıntılar ve bilginlerinin yazdıkları kitaplarla diğer nesillere aktarılmışlar. Ve günümüze kadar ulaşmışlar.

Elde edilen bilgilere göre; İlk Çağ’da daha çok bitkisel kaynaklı korunma yöntemlerine başvurulmuş.

Bu yöntemlere ek olarak çeşitli kimyasal ve hayvansal kaynaklı karışımlar, muskalar, tamponlar ve insanların batıl inançları sonucu ortaya çıkan diğer doğum kontrol yöntemleri kullanılmış.Orta Çağ’a bakıldığında ise bu yöntemlerle birlikte; özellikle geri çekilme yönteminin, kiliselerin tavsiye ettiği yöntemlerin ve barbarca bir yöntem olan bekâret kemerinin kullanıldığı gözlemlenmiş.

HEP KADINLAR ÇEKTİ

Antik Çin’de kadınlar hamileliği önlemek ve çocuk düşürmek için sıcak cıva içiyorlarmış.

M.Ö. 7. yüzyılda Sun Ssu-Mo, daha fazla çocuk istemeyen kadınlar için “1000 Altın Gebeliği Önleme Tarifi” isimli bir eser    bile yazmış.

Anlayacağınız laf geçirilemeyen hormonların etkisinin cezasını, zorluklarını hep kadınlar çekmişler.

Ta ki artık bu sorun yaşadığımız bu çağda kadınların takdirine bırakılana kadar...

İlk çağlardan günümüze gelmeyi başarmış, birçok şeyin kontrolünü elimize almış, zamanında hepimize kontolllü bir şekilde nüfus planlamasının önemi öğretilmişken..

Ayrıca üstüne üstlük ülkemizin her geçen gün artan nüfusu doyuralamazken, neden kadınlarımız bugün kontrolsüzce doğum yapsınlar?