HABERTÜRK

Doğru tespit


29 Eylül 2013

Geçtiğimiz günlerde Nişantaşı City's de düzenlenen bir söyleşiye gitmek için harıl harıl dolapları karıştırırken bir anda giyecek hiç bir şeyimin kalmadığını fark ettim. Bunun en büyük nedenlerinden biri; değişen hava şartları yüzünden ne giyeceğimizi şaşırmamızın yanı sıra yazlık kışlık faslına da henüz girmemiş olmamız. Diğeri ise bugüne kadar giydiğim her kıyafetimle ya İnstagram'da ya da Facebook'ta resim vermiş olmam. Bu düşünceler yüzünden o gün tam üç saati ayna karşısında geçirdim.
Yakın geçmişte yaşadığım olayın sinir bozukluğu hala üzerimdeyken dün okuduğum bir haber haklılığımı ortaya çıkararak beni rahatlattı.
Çünkü bu kadar kıyafetin içinde ben üç saat giyecek bir şey bulamıyorsam gariplik bende olmamalıydı? Öyle değil mi?
İngiltere'de yapılan bir araştırma sosyal paylaşım sitelerinin kadınların kıyafetlerini çabuk "eskittiğini" ortaya çıkarmış. Araştırmaya göre, kadınlar İnstagram ve Facebook'ta paylaştıkları fotoğraflarda üzerlerinde olan kıyafetleri bir daha giymek istemiyorlarmış. Nedeni ise bu kıyafetlerin artık eskidiğini düşünmelerinden kaynaklanmaktaymış.
Çok doğru... Bu araştımayı kim akıl edip yapmışsa helal olsun. Bundan daha doğru bir tespit, doğru bir araştırma sonucu son zamanlarda duymadım dersem yalan değil.
Hanımlar sizin de içiniz benim gibi ferahlasın. Çünkü biliyorum ki tam da ne giyeceğinizi şaşırdığınız şu günlerde sizler de benimle aynı tasaları taşıyorsunuz. Meğer sorun gardroplarımızda değil, bilinçaltımız da yatıyormuş. Bilimsel olarak araştırılmış bir gerçeği itiraf edebiliriz artık. Bütün bahar ve yaz sezonu boyunca giydiğimiz kıyafetlerimizi herkesler sosyal medyadan gördü.
Saatlerce ayna karşısında vakit geçirmemek için ne yapacak mışız? Ya İnstagram ve Facebook'ta çıkan kıyafetlerimizi ayrı dolaba asacağız ya da koyduğumuz fotoğraflara dikkat edeceğiz.
BAK ŞU KONUŞANA
Antalya'da ilkokul öğrencisi sınıfta başkanlık seçimi yapmayan öğretmenine "Gerçi seçim olsa ne olacak? Başbakan da seçimle geldi. Ama ağaçları kesiyor, su sıkıyor, gaz sıkıyor" demiş.
İlkokul öğrencisinin sözlerini okuduğumda nasıl şaşırdım ve bir o kadar memnun oldum anlatamam. Demek ki yeni nesiller korktuğumuz gibi beyinleri yıkanmış olarak yetiştirilemeyecekler.
Bu olay karşısında öğretmenin yaptığına bakın. Çocuğu sınıfta azarladığı yetmemiş, Facebook sayfasında öğrencisini kastederek; "Vatan hainliği meşrulaştı" demiş. Ben de "Pes!" dedim.