HABERTÜRK

Dizilere ne olacak?


07 Ekim 2011

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, yeni RTÜK yasası ve yönetmelik taslağı ile ilgili açıklama yapmış ve her ay gelen şikayetlerin yüzde 50’sinin üzerindeki rakamın dizilerle ilgili olduğunu belirtmiş.

Çıkarılacak yeni yönetmelikte dizilere özel kriterler getirdiklerini anlatarak çıkarılacak yönetmelikte dizilere ilişkin kırmızı çizgilerin milli ve manevi değerler, aile yapısına aykırılık, şiddet ve cinsellik olduğunu belirtmiş.

Yani bundan böyle içinde bol yatak sahnesi, öpüşme, sevişme olan diziler artık saat 23.00’ten sonra yayınlanacakmış.

Benim pek dizilerle aram olmamasına rağmen annem, arkadaşlarım hatta arkadaşlarımın eşleri bile birer dizi manyağı haline geldi. İster istemez ne zaman hangi dizi yeni başladı, kim kiminle oynamış ya da oynaşmış tarzındaki konuşmalarına da kulak misafiri oluyorum.

RTÜK Başkanı Davut Dursun’un demeçlerini okuduğumda dizilere karşı benimle aynı duyguları paylaşan kardeşimin yaşadığı bir akşam aklıma geldi.

Yaz başıydı.

Annem hepimizin İzmir’de olmasını fırsat bilerek güzel bir aile yemeği verdi. Yanlış hatırlamıyorsam ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’ dizisinin sezon finalinin yaklaştığı ve milletin dizide neler olacağını merakla beklediği bir akşamdı.

Ben başıma gelecekleri tahmin ettiğimden erken yenilen yemeğin ardından tası tarağı toplayarak kendi evimin yolunu tuttum.

Fakat benim kadar atik davranamayan kardeşim, akşamın ilerleyen saatlerine kadar annemlerde kalıp (saygılı bir evlat olarak) ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’ dizisini hayatında ilk kez seyretmek zorunda kalmıştı.

Ertesi gün, gecesinin nasıl geçtiğini sorduğumda “Abla, inanmayacaksın ama dün gece çok eğlendim. Çünkü izlediğim dizide kırk yıl düşünsem aklıma gelmeyecek olaylar oldu. Adamın biri tekneyle karaya çıktı. Karaya çıkarken tekneyi başka bir adamın üstüne sürdü. Bir kadın feryat etti, diğeri bayıldı. Meğer biri balıkçıymış, diğeri Ali kaptan. Sonra da ardı arkası kesilmeyen canhıraş bağrışlar içinde kötü kötü olaylar oldu. Ya, dizi boyunca bir tane olumlu sahne olmaz mı...? Sürekli sonu gelmeyen dram sahneleri vardı. Acayip eğlendim..!”

Kardeşimin bu yorumu ne zaman ekranlarda bir Türk dizisine rastlasam sık sık aklıma geldiğinden kendi kendime gülerim. RTÜK Başkanı’nın aldığı kararı (uygunsuz sahneleri olan dizilerin saat 23.00 sonrasına alınması) duyduğumda da gülümsedim.

Demek ki bütün diziler saat 23.00’ten sonra yayına girecek. Vah uykusuz kalacak halkımın başına gelecekler..!