HABERTÜRK

Dershane krizi


17 Kasım 2013
Eğitim sistemimizde sınav ve özel dershane konuları yıllardır en çok konuşulan, tartışılan konular arasında. Bir türlü yerine oturtulamayan, yap-boz tahtasına çevirilen eğitim sistemimiz yüzünden ihtiyaç duyulan dershaneler yine gündemimizde.
70'li yıllarda ben henüz ilköğretim çağındayken İzmir'de bir tek Büyük Dershane vardı. Sonra Kubilay Dershanesi açılmıştı. Hepimiz sanki kuralmış gibi ilkokul beşinci sınıfa geçtiğimiz an dershaneye yazdırılırdık. Şimdi ise İzmir'de ki dershanelerin sayısı saymakla bitmez.
Sınavlarla ilgili olarak karmaşalar devam ettiğinden sizleri biraz eskilere götürerek örnek vereyim;
• Tarih: 4 Ağustos 1962. Son Havadis gazetesinin manşeti:
"Gelecek sene liselerdeki ‘çeşitli olgunluk imtihanları sistemi' tatbik edilince ÜNİVERSİTELERE GİRİŞ İMTİHANLARI KALKACAK lise tedrisatında değişiklik yapılacak" ifadesiyle verilmiş... (Bugün aynı hikayeler halen daha devam ediyor)
Dershaneler için önemli bir yıl... 1983:
• Özel dershanelerin kapatılmasına yönelik bir yasa tasarısı kurucu meclisin gündemine getirilmiş. Kurucu meclisin reddettiği teklif Milli Güvenlik Konseyi'nce veto edilerek 16 Haziran 1983 tarih ve 2843 sayılı Yasa'yla, yeni özel dershane açılması yasaklanmış, mevcutlarının ise 1 Ağustos 1984 tarihine kadar kapatılmasına karar verilmiştir.
Bu dönemde kurulan Özal Hükümeti ise özel dershanelerin faaliyetini sürdürmesini öngören 3035 sayılı Yasa'yı 11 Temmuz 1984 tarihinde kabul ederek 2843 sayılı Yasa ile getirilen kapatma hükmünü iptal etmiştir.

AYNI HİKAYELERİN DEVAMI
Vermiş olduğum örneklerden de görüleceği üzere gerek sınavlar gerekse dershanelerle ilgili konular eğitim sistemimizin gündeminden bugün halen daha düşmemiş durumda.
Bir süredir sesssizliğini koruyan konu, Başbakan Erdoğan'ın sınavlara ve özel dershanelere yönelik 25 Mart 2012'de verdiği demeç ve 9.9.2012'de yaptığı açıklama ile yeniden tartışmaların odağına oturdu.
Sayın Başbakan kafaya koymuş; "Dershaneleri mutlaka kapatacağım" diyor. Salon-balkon ayakta. Ortalık yine karıştı. Başbakan kapatır, ardından da başka bir kararla dershaneler yeniden açılır.
Sanki tarih tekerrürden ediyor.