HABERTÜRK

Derinliği ve doğruları görmek...


03 Eylül 2010

Yalan gördüm, duydum ama bu kadarına da pes artık canım! Son günlerde referandum olayına iyice kafam bozulmaya başladı. Tanıdık, tanımadık gördüğüm her kalabalığın içine dalar oldum. Çevre ilçelere, beldelere de kulak veriyorum. Özellikle de kadın gruplarına...
Sizlere evimizin neredeyse ferdi haline gelmiş olan yardımcımız Sibel’den bahsetmiştim. Hani geçen hafta misafirlerin önünde “Oy kullanmayacağım” diyerek, beni yerimden sıçratan...
Dün yine sayesinde kan beynime sıçradı. Daha önceki yazılarımda da           Sibel’in başının örtülü olduğundan, evimizde kıldığı namazın beni ne kadar hoşnut ettiğinden bahsetmiştim.
Sibel ve ailesi her seçimde CHP’ye oy verirler. Neyse konumuza dönelim...
Dün sabah baktım ki biraz uykusuz; “Hayrola, geç mi yattın” diye sordum.
Sibel, “Dün gece kadınlar bir araya toplanıldı. Artık içiniz rahat olsun referandumda oy kullanacağım” cevabını verdi. Ben; “İyi sevindim” derken, Sibel devam etti: “Biliyorsunuz değil mi ‘Evet’ oyu çıkarsa askerlik 9 aya iniyormuş. Dün gece öğrendim.” (Sibel’in ikiz oğlu var)

+

Bir an yerimden öfkeyle öyle fırlamışım ki Sibel’in yüz ifadesi değişti. “Kim size bu masalları anlatıyor? Akşam lütfen dün orada bulunan arkadaşlarını size çağır. İster ‘evet’ ister ‘hayır’ mühürü basın. Ama kimsenin sizi yalanlarla kandırmasına izin vermeyin. Akşam kahveye sizdeyim” dedim.
Sibeller’e giderken anayasa paketinin oylanacak 26 maddesinin bilgisayardan çıkışını aldım. Bolca da çoğalttım.
Evde başları bağlı, gencecik, yaklaşık 15 kadınla karşılaştım. Önce selamlaştık, sonra “Size ‘evet’ oyu çıkarsa askerlik 9 ay olacak masalını kim anlattı” diye sordum.
Ses yok... Ben, “Bayanlar önce sizlere oylayacağınız 26 maddeyi dağıtayım. Lütfen tek tek göz gezdirin. Sonra da evlerinizde okumaya devam edin. Ben buraya sizlere; evet ya da hayır oyu kullanın demeye gelmedim. Sadece kandırılmanıza göz yummak istemiyorum. Okuyun bakalım 26 maddenin içinde böyle bir şey yazıyor mu? Askerlik olayının referandumla alakası yok. Bu bir genel seçim değil. Lütfen okuması yazması olmayan varsa arkadaşından yardım alsın” dedim ve evden ayrıldım.
Eve döndüğümde (15 kişi dahi olsa) neye oy vereceklerini anlayabilmelerini sağlamanın huzuru ile başımı yastığa koyar koymaz uyumuşum.