HABERTÜRK

Demokrasi ve sandık


22 Ağustos 2013

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde gerçekleştirilen AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda şöyle diyor: “Mart ayında sandığın demokrasinin namusu olduğunu herkese göstermek zorundayız. Kendi ülkesini şikayet edecek kadar alçalanlara bu ülkenin ne kadar demokratik olduğunu göstermek zorundayız. Bu seçimin farkı var. 30 büyükşehir yüzde 76’yı oluşturuyor. 30 büyükşehirde alacağımız oy ne denli önemli bunu görmek durumundayız. Diktatörlük türküsü söleyenlere mart ayında gereken cevabı vermek zorudayız. Bize diktatör diyenlere buradan hodri meydan diyorum. Demokratik, özgür şekilde millet sandık başına gidecek. Kimin diktatörlük peşinde olduğunu millet ortaya koyacak. Diktatör görmek istiyorsanız Mısır’a gidin.”

Sevgili okurlar, Başbakan Erdoğan iyi diyor hoş diyor da, bu ülkede çağdaş ve demokratik bir yönetime karşı olan var mı?

Yok... Herkes sözde demokrasiden yana.

Peki ülkede demokratik bir seçim sistemi mevcut mu?

Halk istediği gibi kendi vekilini, kendi belediye başkanını seçebiliyor mu?

Dünyanın hangi ülkesinde yüzde 10 gibi saçma sapan bir seçim barajı var?

Peki, dünyanın hangi ülkesinde dört yılda bir durduk yerde seçmen sayısı artarak ölüler bile oy kullanmaktalar?

Hem demokrasiye hem de sandığa saygı gösterelim derken insan istemeden de olsa bu soruların yanıtlarını merak ediyor.

Sadece yukarıda saydıklarımız mı?

Dünyanın hangi demokratik ülkesinde son 10 yılda kadın cinayetlerinin sayısı bu kadar çok artış göstermiştir?

Ya da dünyanın hangi demokratik ülkesinde Başbakan kadınların nasıl doğum yapacağına, kaç çocuk doğuracağına karışmaktadır?

Dünyanın hangi ülkesinde alkollü içkiye bu kadar çok müdahale edilmiş, içenler ise Başbakanları tarafından ‘alkolik’ olarak adlandırılmışlardır.

Dünyanın hangi demokratik ülkesinde halk telefonla konuşmaktan, fikirlerini açıkça beyan etmekten, rahatça yazmaktan korkar olmuştur?

Dünyanın hangi demokratik ülkesinde ortada fiili bir suç olmamasına rağmen sadece suç unsuru sayılan hareketi düşündükleri varsayıldığından insanlar ömür boyu hapse mahkum edilmişlerdir?

Evet, işte sandık işte Başbakan Erdoğan’ın bahsettiği demokrasi.

Gerisi size kalmış... Hodri meydan!