HABERTÜRK

Demiştim, ‘Milenyum çağındayız’


02 Mart 2014

Daha önce ki bir çok yazımda internet yasasının getireceği kısıtlamaların özellikle içinde bulunduğumuz Milenyum Çağı’na (Diğer adı ile Bilişim Çağı) aykırı olduğunu defalarca yazmış, sosyal medyanın gücünden bahsetmiştim. Ve kim diyebilirdi ki bir gün gittikçe çığ gibi artan kullanıcıları ile Sosyal Medya Türk hükümetinin de (Arap Baharın da olduğu gibi) başına bela olacak ve mevcut iktidar ona karşı tedbir almak zorunda kalacak diye. Bakın iktidar partisinin çağın gereği olan Sosyal Medya’ya karşı açtığı savaş dışarıdan dünyanın en gelişmiş ülkesi olan Amerika’dan nasıl değerlendiriliyor; Financial Times “Recep Tayyip Erdoğan artık Türkiye’nin sorunlarının kaynağıdır” başlıklı makalesinde, Başbakan Erdoğan kuşağının en yetenekli politikacısı ama artık dijital çağa ayak uyduramıyor yazmış.

Doğal olarak “dijital çağda ifade özgürlüğü” denince akla hemen artık sade ve sadece internet geliyor. Hükümet kanadı yasanın yeni halinin “interneti özgürleştireceğini” söylese de, internet kullanıcıları çoğu yasaya tepkili. Bu nedenle internetime dokunma eylemleri ile sokaklara çıktılar.

Her ne kadar eylemciler bir gazete tarafından ‘porno lobisi’ olarak değerlendirilseler de asıl niyetleri kısıtlamalara ‘dur’ demekti. Dikkat ederseniz Financial Times’ın attığı başlık da Digital Çağ’a verilen önem açısından eylemcileri de destekler nitelikte. ‘Ben demiştim’ demek hoş olmasa da, yine de yılmadan bıkmadan hem söyleyeceğim hem de yazacağım; Milenyum diğer adıyla Bilişim Çağ’ındayız... Yani, ya bu çağa ayak uyduracağız ya da bu diyardan gideceğiz...

BALIKESİR-ERDEK

Başbakan Erdoğan 17 Aralık’da tutuklananların tahliye edildiği gün yani 28 Şubat’ta Balıkesir’deydi. Aynı gün biz de Balıkesir üzerinden Erdek’te ki evimize doğru yolda olduğumuzdan halkla sohbet etme ve siyasi nabzı tutma imkanım oldu. Balıkesir’de mevcut Belediye Başkanı MHP’li İsmail Ok partisinden yeniden aday gösterilirken halk yeniden seçilebileceğine inanmakta. Başbakan’ın ayak izleri soğumadan edindiğim izlenimler şöyle; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Edip Uğur, “AK Parti olarak biz belediyecilikten geliyoruz...” dese de AK Parti’nin Balıkesir’de işi zor.

Balıkesir’in güzel ilçesi ve Türkiye’nin ilk sayfiye yerlerinden birisi olan Erdek’te Belediye şu an AK Parti’nin elinde. Mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Aysan yine aday. Fakat Aysan’ın karşısına CHP bu defa yine Belediye eski Başkanı Hüseyin Sarı’yı aday gösterince Erdek’te ortalık karışmış. Bugün Erdek sokaklarını arşınlayıp, izlenimlerimi de en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım. Herkese iyi pazarlar...