HABERTÜRK

Demirel ile geçen bayram


11 Ağustos 2013

Daha önceki yazımda belirttiğim, sizlerin de basından takip ettiği üzere 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel Çeşme'de bizlerle..
Ramazan Bayramı süresi boyunca ilk kez bu kadar çok bir arada olma fırsatı yaşadığım Sayın Demirel ile geçen günlerimi herhalde unutmam mümkün olmayacak. Hemen hemen her gün, kaldığı otel odasında sevenleri ile bayramlaşan Demirel bütün üzüntülerine ve yaşına rağmen akşamları bizleri kırmayarak kısa süreli de olsa yemeklere katılıyor.
Sevgili okurlar, Demirel üzgün... Hem de çok üzgün. Hayat arkadaşı Nazmiye Hanımı 27 Mayıs 2013 günü kaybetti. Yani henüz iki ay oldu. Ve bu Ramazan Bayramı onsuz geçen ilk bayram.
Belliki son 5 yıldır hasta olmasına rağmen Nazmiye Hanımın aldığı her nefes onun için umut olmuş, kuvvet olmuş. Nazmiye Hanımın son nefesini vermesiyle birlikte Süleyman Bey'in de bütün umutları, hayat ışığı sönmüş. Her zaman yaptığı espriler, yorumlar yerini derin düşüncelere bırakmış. İlk kez kendisini bu kadar durgun ve üzgün görüyorum.

O GİTTİ BEN KALDIM

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eşi Nazmiye Demirel'in vefatının ardından hastanede geçen 4 buçuk yılın ıztırabını basında ilk kez "O gitti ben kaldım" cümlesi ile dile getirmişti. Sayın Demirel ile geçirdiğim şu günlerde bu sözlerin anlamını daha net anlamaktayım. Hele hele sevgili doktoru Aylin hanım ve eşi Mustafa beyin anlatmış olduğu ve hala tüylerimi diken diken eden şu anı yok mu ...;
Nazmiye Hanım'ın hastaneye yattığı ilk dönemlermiş. Sayın Demirel kendi rahatsızlıklarını göz ardı ederek her gün hastaneye Nazmiye Hanım'ı görmeye gitmekte ısrar ediyormuş.  Dr. Aylin hanım sonunda bir gün dayanamayıp; " Efendim her gün ziyarete gitmeseniz. Nasılsa sizi tanımıyor" demiş.
Demirel ne cevap vermiş biliyor musunuz?; "İyi de ben onu tanıyorum." Sizlere şu satırları yazarken dahi Sayın Demirel'in bu sözleri yüzünden gözlerimin dolmasına engel olamıyorum.
Kolay mı iyi günde kötü günde yaşanmış koskoca bir ömrü paylaşmak? Hem de Süleyman Demirel gibi Türk milletine mal olmuş, hayatını Türkiye için adamış bir insanla...