HABERTÜRK

Dememiş miydik?


04 Aralık 2013

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray bas bas bağırırken, gerek ben gerekse diğer bir çok köşe yazarı defalarca “Bu kadar çok Suriyeli’nin İzmir’de ne işi var. Başımıza bela olacaklar.” diye yazarken, kimse bize kulak asmamıştı..

İşte buyrun yine şehrin göbeğinde Suriyeli krizi.

HABER: İzmir’in Konak ilçesi Basmane semtinde Suriye uyruklulardan oluşan iki grup arasında çıkan kavgada bıçaklar konuştu. 17 yaşındaki Havin Kurdi yaşamını yitirirken ağabeyi 22 yaşındaki Dımheş Kurdi yaralandı.

Dememiş miydik?

KOCAOĞLU’NUN ADAYLIĞI

ABD gezisi esnasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı ile ilgili kendisine yöneltilen soruyu “Aziz Kocaoğlu istediği sürece, kendisiyle yola devam edeceğiz“ şeklinde yanıtlamış.

Bu arada biliyoruz ki CHP İzmir milletvekilleri Aytun Çıray, Birgül Ayman Güler, Rahmi Aşkın Türeli, Erdal Aksünger, Musa Çam ve Mehmet Ali Susam’ın, halen daha resmen başvurmayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yeniden aday gösterilmemesi adına geçen hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme yaparak parti içinde tepkilere neden oldular.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun makamına çıkan milletvekilleri, “Aziz Kocaoğlu, 10 yılda konusunda uzman bir çalışma ekibi kuramadı. İlçe belediye başkanları ve örgütle iletişimi hep yetersiz kaldı. Pek çok kesimle kavga etti. Tabanda birçok partiliyi küstürdü. Artık göreve devam etmemesi gerekir. Alternatifler değerlendirilmeli. Büyükşehir adayı önce halka, sonra örgüte sorulmalı” diyerek şikayette bulunmuşlar.

Konuyu masaya yatıran ve benim de içlerinde bulunduğum bir gurup İzmirli durumu aramızda değerlendirdik. Hepimiz de hemfikir olarak vekillerin bu hareketini CHP adına kınadık.

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel’de bizler gibi düşündüğünden olsa gerek bu durumun şeçim çalışmalarını olumsuz yönde etkileyeceğini söylemiş ve vekillerin bu hareketine son derece sert tepki göstermiş.

Alaattin Yüksel tepkisinde sonuna kadar haklı...

Sonra ‘dememiş miydik...?’ demeyelim.