HABERTÜRK

Değişen iklimler


13 Ekim 2009


Bugün HABERTÜRK ailesinde ikinci günüm. Dün sizlere yokluğumda ve yokluğunuzda gelişen olaylar, yaşananlar hakkında bilgi vereceğime söz vermiştim. Bugün sözümü tutuyorum.
Yarın da sizler gerek email, gerekse telefon yoluyla bana ulaşarak umarımsözünüzü tutarsınız.
Tutmazsanız külahları değişiriz şimdiden söyleyeyim. (Sanırım bundan önceki hayatımda, 1206 yılında yakılan ilk cadılardan biriydim.)

ANİDEN EVLENDİM

Şimdi ilk bomba dedikodu. Değişen iklimlere, küresel krize ek olarak ben de değiştimve sizlere İstanbul’dan bir damat getirdim.
Soyadı değişikliğimden de anlaşılacağı gibi, hayatımı 40’ından sonra değiştirme kararı aldımve ani bir kararla evlendim.
Yani yokluğunuzda eşimi, işimi, evimi değiştirdim. Şimdi eş durumundan biraz İstanbul, iş durumundan biraz İzmir’de yaşamaktayım.

SEL FELAKETİ

Anlayacağınız hayatım, yokluğunuzda hiçmonoton geçmiyor.
Şimdi gelelimbiraz da ciddi konulara...
Ekonomik krizin yanı sıra, büyük bir küresel iklimdeğişikliği yaşamaktayız. Belki de uzun zamandan beri ilk kez gelişmiş dünya ülkeleri ile aynı olayları paylaşıyoruz.
Yalnız dikkat ederseniz aynı sorunları demiyorum. Çünkü dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinin büyük şehirde yağmur yağınca sel felaketi yaşanmamıştır.
İstanbul’da Eylül ayı içinde yaşanan sel felaketinin ardından bu hafta da Tekirdağ’da sağanak yağmurda Mahramlı Deresi’nin taşması sonucu otomobiliyle sel suyuna kapılan bir vatandaşımız, 29 yaşındaki Metin Çetin kayboldu.

GÜVENDEMİSİNİZ?

Jandarma otomobilini köprü ayağında suya gömülü bulurken, Çetin’i arama çalışmaları ben bu satırları yazarken halen daha sürüyordu.
Düşünsenize; sabah evinizden çıkıyorsunuz. Yağmuru görünce arabanızın sileceklerini çalıştırıyorsunuz.
Silecekleriniz yetişmemeye başlıyor ve bir an da sel sularına kapılıp gidiyorsunuz..
Kendinizi haberlerde, dal parçasına tutunmuş sele karşımücadele ederken görüyorsunuz.Olmaz olmaz demeyin..
Türkiye, sıra dışı yağışların artacağı 20  yıllık bir sürece giriyor.