HABERTÜRK

Cumhurbaşkanının tarafsızlığı


10 Temmuz 2014

Google’a “Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkileri nelerdir” diye yazdığınızda bu bilgilere rahatça ulaşmanız mümkün.

Ama ben size zaman kazandırayım ve kısaca hatırlatma yapayım;

Cumhurbaşkanı, devletin başkanıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk milletinin birliğini temsil eder; Anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.

Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkileri, 1982 Anayasası’nda önceki anayasal düzene göre daha güçlü bir konumda düzenlenmiştir ve Devlet Denetleme Kurulu gibi önemli araçlarla desteklenmiştir.

Böylece Cumhurbaşkanı makamı, sembolik bir görev olmaktan çıkmış ve siyasi sistemin temel bir unsuru haline gelmiştir.

Anayasa’da Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkileri, “yasama”, “yürütme” ve “yargı” ile ilgili olmak üzere üç grup halinde toplanarak sayılmıştır.”

Şimdi gelelim Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkilerini bildiğim halde neden yeniden göz atma ihtiyacı duyduğuma...

Cumhuriyet sisteminde devleti temsil eden Cumhurbaşkanı’nın bir partiye mensub olup olmaması Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarından itibaren tartışılan bir husustur. Burada önemli olan Cumhurbaşkanının göreve geldiği andan itibaren tarafsız olmayı kabul etmiş olmasıdır.

(Yakın geçmişte Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in de partili Cumhurbaşkanları olduklarını da unutmamak lazım. Ama görev süreleri boyunca her ikisi de tarafsız olmayı başarmışlardı. Hatta o kadar ki Başbakan oldukları dönemlerden çok daha başarılı olarak Cumhurbaşkanlığı yapmışlardı.)

Yani Cumhurbaşkanı tıpkı bir belediye başkanı gibi seçildiği andan itibaren rozetini bir kenara bırakarak tarafsız olarak hizmet vermek, ülkeyi temsil etmek zorundadır.

YİNE AKLIMI KARIŞTIRDILAR

AK Parti Genel Başkanı Başbakan Tayyip Erdoğan’nın seçim kampanyasının yürütüleceği Kuleli Sokak’taki seçim koordinasyon merkezinin açılış töreninde yaptığı konuşma beni Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığı konusunda düşünmeye itti. Ve yine aklımı karıştırdılar. Başbakan konuşmasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü kasdederek, “Biz birlikte ciddi bir mücadele verdik ve kendisinin cumhurbaşkanlığı döneminde 7 yılda da Türkiye’nin nereden nereye geldiğini biliyorsunuz. 12 yıl aynı şekilde ülkemizi nereden nereye getirdiğimiz ortadadır” dedi. Bu konuşma ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tarafsız bir Cumhurbaşkanı olmadığını öğrenmiş olmuyor muyuz? Hem de Başbakanın ağzından...

Peki seçilirse bu durumda AK Parti Genel Başkanı Başbakan Erdoğan tarafsız olacak mıdır?