HABERTÜRK

Çıray’a kulak ve destek verin...!


09 Aralık 2011

Birinci derece deprem kuşağında yer alan Ege Bölgesi uzmanlar tarafından defalarca uyarılmakta. Son olarak 5.1 şiddetinde gerçekleşen, İzmir’den Çanakkale’ye kadar hissedilen depremin daha da büyüğünün gelebileceğini söyleyenler ne yazık ki 2012 kehanetinde bulunmuyorlar.

Deprem dayanıklılık çalışmaları yapılan bölgemizdeki birçok kamu kuruluşu binasına çürük raporu verildiğini okuduğumda son derece şaşırmıştım. Fakat CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın konu hakkındaki açıklamalarını, soru önergesi vermesine rağmen, Ankara’dan alamadığı tepkiyi okuduğumda daha da şaşkınlığa uğradım.

 

Şunu belirtmek isterim ki; Aytun Çıray İzmir aşığı bir vekilimizdir. Dinler, araştırır, sorular hazırlar, sorunları bulur ve sonuna kadar da takip eder. Özellikle deprem konusunda yaptığı araştırmalar ve açıklamaları son derece önemli ve kayda değer.

Bugün ben de sırf bu nedenle konuya dikkat çekebilmek adına kendisine destek yazısı yazmayı görev bildim. Çıray, 2000 yılında İngiliz firması tarafından yapılan bir araştırmaya göre İzmir’deki 321 hastane binasından 225’ine dayanıksız raporu verilmesi üzerine soru önergesi vermiş. Gerisini Çıray’ın ağzından aktarayım; “Soru önergesine aldığım cevap beni daha da ürküttü. Çünkü 90’lı yılların 2. yarısında projelendirilen ya da temeli atılan hastane binaları dışında hiçbir şey yapılmamış. Depreme dayanıksız olarak belirlenen 225 hastane binasından sadece Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin E Bloğu’nda güçlendirme yapılmış. Kalan 219 blok ne olacak?

Olası bir İzmir depreminde kentte sağlık hizmeti vermek neredeyse imkansız hale gelecektir. Depreme hazırlıklı olmak demek ceset torbaları hazırlamak değildir. İzmir tabut hastanelerle dolu. Bir an önce bu tablo değişmelidir. Artık hükümet İzmir için laf değil hizmet üretsin.”

TABUT HASTANELERE HAYIR!

Sevgili İzmirliler, Ankara kulak vermediğine göre bizler CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın çağrısına kulak verelim.

Siyasi parti gözetmeksizin, İzmir ve Ege Bölgesi adına siyas­­­et yapan bütün siyasetçiler... Şu an birlik ve beraberlik zamanı. Söz konusu olan mallarımız değil canlarımız.

AK Parti İzmir milletvekilleri sayın Ali Aşlık, sayın Aydın Şengül..! Lütfen taşın altına ellerinizi koyunuz. İzmir’de AK Parti adına sadece Ertuğrul Günay ve Binali Yıldırım’ın isimleri geçer oldu. Sizler İzmir’de AK Parti İzmir İl Başkanlığı yapmış isimlersiniz... Çıray’ın sesini duymayanlar birleşirseniz sizleri duyacaklardır.

Gelin hep beraber “tabut hastanelere hayır!” diyelim.