HABERTÜRK

Cindoruk‘tan türban tepkisi


06 Kasım 2013

TBMM’de türban yasağının kalkmasının sebebi Başbakan Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a siyaset yolunun açılması mı?

Bu iddiayı geçtiğimiz günlerde ilk önce Reha Muhtar ortaya attı. Sonra da devamı geldi. Belki de kimsenin ilk etapta aklına gelmeyen önemli bir noktaya değindi Reha Muhtar.

Doğru olabilir mi?

TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Eskişehir’deki Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Seçimlerde Güçbirliği-Milli Meclis, Milli Hükümet’ konulu toplantıda konu hakkındaki düşüncelerini şöyle aktardı:

“Bugün 9 milletvekili tutuklu. Meclis kendi imtiyazlarını kullanamaz halde. Meclisin imtiyazları sadece yasama imtiyazı değil. Dokunulmazlık imtiyazı var. Eski Meclis Başkanı olarak söylüyorum; Anayasa var, BM’ye bağlı kararlar var, AİHM kararları var, milli üst hukukun kararları var. Onların hepsini bir kenara bırakırsanız iç tüzüğün 56’ncı maddesi var. İç tüzüğün 56’ncı maddesi düzenleyici, buyurucu bir hükümdür.

Doğru mudur, eğri midir, gerekli midir o tartışma dışı.

Ama maddi hukuk bakımından ortada bir iç tüzük hükmü varken o hüküm maddi vakayı ortaya koyarken, o hüküm taraftarı bağlayıcı, kuralcı ise siz nasıl boşluk var diyebilirsiniz?

O zaman iç tüzükte boşluk varsa, yarın sabah namazından kalkıp gelen bir milletvekili başında namaz takkesiyle girse ne yapacaksınız?

Bir başkası şalvarla gelirse ne yapacaksınız?

Bir başkası çarşafla gelse ne yaparsınız?

Ona diyorlar ki (O kadar da olmaz) ama o kadar da neler oldu ki Türkiye’de o niye olmasın?

Onun için hukukun alanındaki bir boşluğu 5 partimizin koklayarak, öperek, okşayarak, met ederek bize yansıtması maddi gerçeği değiştirmez.

Bu bir başlangıçtır.

Hatta biraz daha karamsar düşünceyle söyleyeyim, Başbakan’ın kızı olan kızımızın milletvekili olması için yapılmış bir teşebbüstür. Ben de öyle görüyorum. Gelecek dönemde Başbakan’ın okumuş, yazmış, değerli kızının milletvekili olması için bir yol açılmıştır.”

Bunca yılın tecrübeli siyaset adamına, hatta kendisinden övgüyle bahseden eski TBMM Başkanı’na Sümeyye Erdoğan ne yaptı dersiniz? Attığı şu tweetle yanıt verdi:

“Sayın Cindoruk’un tarafıma ve meclise türbanlı giren milletvekilerine karşı açıklamaları, komik ve seviyesizce!”
Kendisinden yaşça büyük ve tecrübeli bir siyaset adamına bu şeklide cevap vererek Sümeyye Erdoğan bizleri de düşünmeye itti.

Acaba gerçekte n aday mı?