HABERTÜRK

Cindoruk'tan diyet anayasa tarifi


31 Mart 2010


Pazar günü İstanbul Abdi İpekçi Spor Salonu'nu dolduran binlerce kişi, Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk'un konuşmasını coşkuyla izlerken ben de oradaydım.
"Yedi Renk Yedi Bölge Türkiye için El Ele, Gönül Gönüle" adı altında Demokrat Parti'nin "Büyük Türkiye Buluşmasını ülkenin 7 bölgesinden gelen halk dansları şöleni tamamladı.
Şimdi gelelim Sayın Cindoruk'un konuşmasının içeriğine. Tanıyanlar bilirler ki, Cindoruk'un kıvrak zekasının ortaya koyduğu espri dağarcığı muhteşemdir. Hele benzetmeleri...
20 dakikalık konuşmasında Cindoruk halkımızın anlayacağı dilde o kadar çok mesaj verdi ki...
Yazımın başlığındaki "diyet anayasa" benzetmesi ise dinleyenleri hem gülmekten kırdı geçirdi hem de birçok gerçeği anlamasını sağladı.
İşte Cindoruk'tan diyet anayasa tarifi:

HEDEFLERİ 'AK ANAYASA'

"Ordu hedef tahtası olmuş, generaller, amiraller karakola çekiliyor, cezaevleri yazarlarla, askerlerle dolu. Savcı savcıyı tutukluyor. Başbakan yargıdan şikâyetçi. Yargı denetimi kuşatmadı. Yargı denetim görevi yapıyor ama Başbakan'ın denetime tahammülü yok. HSYK'nın başbakanlığa bağlanmasını istiyor. Şimdi bir başka taslak çıktı: "Diyet anayasa taslağı."
Buradan soruyorum; geçen sene ortaya attığınız anayasadan niye vazgeçtiniz? Bu sene, hesap sormak için anayasa değişikliği istiyorlar. Hem yasama, hem yürütme, hem yargı aynı kişinin etrafında olabilecek. Böyle bir şey bir cumhuriyette mümkün mü? Böyle bir anayasa, olsa olsa Ak Anayasa olur, Türkiye'nin 'Ak Anayasa'ya' değil 'Cumhuriyet Anayasası'na' ihtiyacı var."

KENDİSİNE KULAK VERELİM

Sayın Cindoruk konuşmasının devamında can alıcı noktalara değinerek sözlerini şöyle sürdürdü; "1950'de ezan üzerindeki ambargoyu kaldıran biziz, imam hatipleri açan biziz, ilahiyat fakültelerini açan biziz, bizim kimsenin din rehberliğine ihtiyacımız yok. Türk halkı bir bütün olarak vardır. Bugün hepimizin ortak noktası şu: Din üzerindeki spekülasyonlar, kavgalar ve istismarlar bitsin. Bugün dini kullanarak, din adamlarını kullanarak maalesef yandaş medya aracılığı ile bu meseleyi temel mesele haline getirdiler. Türkiye'deki bütün meseleleri, bu Başbakan üretiyor."
Bilmeyenler için söylemek isterim ki Sayın Cindoruk'un ailesinde Kadiri, Mevlevi çok değerli din alimleri vardır. Din bilgisi, dinine bağlılığı tartışılmaz olan bu bilge insan yıllar sonra DP otobüsü ile kent kent dolaşarak bizlere bir şeyler anlatmak istiyor.
Bence dinlemekte fayda var...