HABERTÜRK

Cindoruk İzmir'de


20 Mart 2010


Anavatan Partisi ile DP'nin birleşmesinden doğan merkez sağdaki bütünleşme her ne kadar eski sinerjisine sahip olamasa da, halkın beklentisi halen devam etmekte. Sonuçta her iki partinin köklü bir seçmen kitlesi mevcut. Şimdi gelelim birleşmenin yarattığı sinerjinin etkisinin kaybolma nedenine; İki insanın evlenmesi zor iken iki parti evlendi. Unutmamak lazım ki evlendikten sonra da iş bitmiyor. İnsanların ailelerine, birbirlerine alışması, aynı çatı altında ortak yaşam sürdürmesi de uzun bir zaman alıyor. İşte bu örnekten yola çıkarak birleşmenin yarattığı sancıları daha net anlatabilirim. Ara ara gerek il, gerekse ilçeler bazında parti içi anlaşmazlıklar olduğunu basında okuyoruz. Bu anlaşmazlıklar gördüğüm kadarı ile DP'nin Türkiye'deki birçok ili için geçerli. Nedeni de örnekle anlatmaya çalıştığım gibi tamamen alışma dönemi geçirmelerine dayanıyor.

KİTAPÇIK HAZIRLANMIŞ

Öncelikle şunu belirtmek lazım; Her iki parti de son derece şanslılar. Çünkü başlarında Hüsamettin Cindoruk gibi bilge bir insan var. Bu arada haberiniz ola; DP her ne kadar dışarıya sadece kavga görüntüsü veriyorsa da Ankara Genel Merkez'de inanılmaz güzel çalışmalar yapılmakta. Sahaya inmeye hazırlanan sporcular gibi ciddi bir çalışma içindeler.
Geçtiğimiz günlerde önüme DP yöneticileri tarafından hazırlanıp yayınlanmış olan bir kitapçık geldi. Tamamen Türkiye'nin dış politikalarını ele alan "Stratejik Derinliğe Düşen Türk Dış Politikası" isimli bu kitapçık önemli bir yol haritası niteliği taşıyor.

İZLEMEYE DEVAM

İçine şöyle bir göz attığımda Türkiye'nin dış politikaları ile ilgili hem her türlü sorunu okudum hem de çözümlerini buldum. Avrupa Birliği ile ilişkilerimizden tutun da Amerika, İran, Ermenistan, İsrail, Irak, Afganistan, Pakistan, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Nato, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla olan ilişkilerimize kadar kitapçıkta hepsi ele alınmış.
En çok dikkatimi çeken hususlardan biri de kitapçığa "Çevre ve İklim Değişikliği Diplomasisi" adı altında 'Türkiye İklim Değişikliği ile Mücadelede Sorumluluk Üstlenmeli' şeklinde bir bölümünün ilave edilmesi oldu. Bana kalırsa bu kitapçık Türkiye'yi yönetmeye talip olan herkesin baş ucu kitabı olmalı. DP'li yetkililerin söylediğine göre Türkiye'nin, Türk insanının bütün sorunlarını, çözümleri ile ele alan kitapçıkların devamı gelecekmiş. İzlemeye devam ediyoruz.