HABERTÜRK

Çiller’in kapısını aşındıranlar!


12 Ocak 2011

DP’nin bazı il ve ilçe başkanları, pazartesi günü eski başbakanlardan Tansu Çiller’i evinde ziyaret etti. Aylardan beri Çiller’i partiye davet eden bu bir avuç DP’li, hayal kırıklığı içinde Yeniköy’deki yalıdan ayrıldı. Hem de Çiller’in şu anlama gelen sözler ile: “Burayı daha fazla rahatsız etmeyin.” Yani eski başbakan Çiller, partililere kibarca evinde rahatsız edilmek istemediğini söylemiş.

Siyasetle uğraşmış her insan, siyasi arenada zaman zaman adının geçmesinden, yeniden umut gibi gösterilmekten hoşlanır.

Burada suç, sonu baştan belli olan bir durumu sürüncemede bırakmaktan kaynaklanıyor. Her DP kongresi öncesi yaşanan bu duruma aylar önce açıklama yaparak engel olmak elindeyken konuşmayarak Çiller, insanlara umut verdi.

DP, gerek merkezde gerekse merkez sağda iktidar partisine karşı tehlike oluşturabilecek konumda olan bir parti. Sayın Çiller’in çok önceden partililerle konuşması hatta yardımcı olması gerekirdi.

Şimdi gelelim Çiller fanatiği bir avuç partilinin Yeniçeri Hareketi misali sergiledikleri rahatsızlık veren davranışlarına... Kim bu partililer?

Başı, DP Sakarya İl Başkanı Mehmet Mangıroğlu çekiyor. Ardından da Niğde, Ordu, Antalya, Muğla il başkanları ile birkaç ilçe başkanı gelmekte.

Israrla ‘bir avuç insan’ diye adlandırmış olmamı sanırım şimdi daha net anlattım. Bu bir avuç insan o kadar çok kıyamet kopardı ki olay parti içinde bir Yeniçeri isyanına döndü. Sonuç...?

DP’ye ve kendilerine zarar verdiler.

DP Şişli İlçe Başkanı Mehmet Özdemir’in toplantıya ilişkin açıklaması ise külliyen yalan. Özdemir, “Çiller’i tabanın isteği üzerine ziyaret edip ken-disine ihtiyaç olduğunu söyledik” diyor.

Uzun süredir DP’nin üst düzey, il ve ilçe yöneticileri ile temastayım. Partinin 10. Olağan Kongresi’ne mevcut Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk’tan başka kimseyle gitmeyi düşünmediklerini defalarca vurguladılar.

Aldığım duyumlara göre yaşanan bu tatsız olayların arkasında genel merkez tarafından görevden alınan, Çiller’in eski milletvekili İstanbul eski İl Başkanı Tekin Enerem var.

DP’de bazılarının kişisel hırsları akıl-larının önlerine geçmiş durumda. Sırf bu nedenle ülke adına bir şeyler yapa-caklarına, umutsuz bir ev kadınının ka-pısını aşındırmaktan öteye gidemiyorlar.