HABERTÜRK

Çıldırtan trafik


09 Kasım 2009


İstanbul'da oturmaya başladığımdan beri bu şehirde oturan insanların neden mutsuz ve telaşlı olduğunu daha net anladım. Benim gibi İzmir rehavetinden, huzurundan, sıcaklığından çıkmış insanın halini gelin de bir de burada görün...
Yanımdan 'vıııınnn!' diye geçen araçlar, adım adım ileryen trafik, bir yerden bir yere gitmek için insanların randevu saatinden üç saat önce evden çıkması, taksilerin keyfe göre güzergah belirlemesi, köprü trafiği, neredeyse İstanbul
denince aklıma gelen ilk özellikler oldu.
Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü köprü eziyetine son verecek bir sistem geliştiriyormuş. Projeye göre köprülerin yoğun olarak kullanıldığı sabah ve akşam saatlerinde daha pahallı, diğer saatlerde ise ucuz olması öngörülüyormuş.
Buldukları bu çözüme ben bile inanmazken, Ulaştırma Bakanlığı'nı kim inandırdı, merak ettim doğusu.
Trafik krizinin ekonomik krizi alt ettiğini göremeyenler ne yazık ki insanların para pul hesabı yapacak hallerinin de kalmadığını fark etmiyorlar.
Olaylara teknik ve kesin çözümler bulacaklarına, halen daha milletin belini bükmeye çalışan yetkililer yine işin kolayına kaçmaya çalışıyorlar.

Evlilik yemini

Küçükçekmece Belediyesinin nikah töreninde gelin ve damatlara ettirdiği yeminden haberiniz var mı?
Gözünü seveyim İzmirli belediyelerin nikah memurlarının... İstanbul aklı ile olacağı budur. Damat adayın yemini şöyle: "İki yarımdan bir tam olmaya adım attığımız bugünde, futbol maçlarını seni sıkacak kadar izlemeyeceğime, tv kumandasını arada bir sana vereceğime, fazla mesai bahanesiyle arkadaşlara uymayacağıma, kayınvalidemin ev ziyaretlerinden rahatsız olmayacağıma, özel gün ve haftalarımızı asla unutmayacağıma, arada sırada da olsa sana hediyeler alacağıma, seni daima koruyup kollayacağıma söz veriyorum." Gelinin yemini ise şöyle: "Sürekli şikayet etmeyeceğime, kredi kartlarını çökertip seni üzmeyeceğime, sık sık ağlayarak annemin evine gitmeyeceğime, pahalı hediyeler istemeyeceğime, alışveriş konusunda seni yormayacağıma, her gün sana mükellef sofralar hazırlamaya çalışacağıma, seni anlamaya çalışacağıma, hayatım boyunca seni seveceğime söz veriyorum."