HABERTÜRK

CHP’nin kurultaya ihtiyacı yok...


15 Haziran 2011

CHP’nin milletvekili seçimlerinde 25,9’da kalması, partinin eski Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından tam bir başarısızlık olarak yorumlanmış.

Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkanlığındaki CHP’nin bana kalırsa kesinlikle yeni bir kurultaya ihtiyacı yok.

Baykal’a yakın kaynaklarının, CHP eski Genel Başkanı’nın kendi döneminden kalan mevcut oylarında düşüş yaşandığını söylemeleri, bana kalırsa son derece yanlış.

İşte siyasette ‘hizip’ burada devreye giriyor. Yani Sayın Baykal’ın kapsama alanına.

Sayın Kılıçdaroğlu önce belediye seçimlerini kucağında buldu. CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak muhteşem bir çalışma ile CHP’nin oylarını ciddi oranda yükseltti.

Ardından da Baykal’ın kaset skandalı ile kendini genel başkanlık koltuğunda buldu. Daha koltuğa ısınmadan 12 Haziran seçimleri nedeniyle yollara düştü.

Gece gündüz demedi, dere tepe düz gitti, yılmadı, yorulmadı, şehir ve bölge gözetmedi...

Baykal’ın da durum değerlendirmesi yapmadan hırsla konuşmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. Eğer seçimler 1 yıl sonra olsaydı eminim ki Kılıçdaroğlu çok büyük bir başarı elde edecekti.. Baykal yakın çevresine, partiyi Kılıçdaroğlu’na yüzde 28’le devrettiğini belirtmiş ve “Kılıçdaroğlu ile CHP’nin oyları düşmüştür. Kılıçdaroğlu başarısız olmuştur” demiş.

Kılıçdaroğlu öncelikle içi ve teşkilatları bomboş bir partiyi ayağa kaldırmaya çalıştı. Üstüne düşeni fazlasıyla yaptı. Önümüzdeki süreçte de mutlaka desteklenmelidir.

18 Haziran’da LYS varken ...?

ÖSYM, YGS cevap kağıtları kuruma ulaşmadığı bildirilen 4 aday için 16 Haziran Perşembe günü yeniden sınav yapacakmış. Öğrendiğime göre, ÖSYM 27 Mart 2011 Pazar günü, sınava Diyarbakır’da aynı salonda YGS sınavına giren ve cevap kağıtlarının ÖSYM’ye ulaşmadığı tespit edilen 4 adaya ‘’eşdeğer sınav’’ hakkı vermiş. YGS, YGS olalı herhalde böyle zulüm görmedi. Peki bu 4 öğrencinin YGS sonuçları alınmadan 18 Haziran’da LYS’ye girmeleri normal mi?

Fazla mal göz çıkarmaz...

Bir gazetecinin 19 milyon fazla oy pusulası basıldığını belirterek bunların nerede kullanılacağını sorması üzerine YSK Başkanı Ali Em, pusulaların neden basıldığını raporlarında da basın yayın organlarında da anlattığını bildirmiş.

Bir takım iddiaların hatırlatılması üzerine Em, ‘’Henüz il ve ilçe seçim kurullarından bize intikal eden bir şey yok. Biliyorsunuz itiraz süreleri var. Bu süre ise bugün saat 15.00’e kadar devam edecek. Biz de kesin sonuçları ilan edeceğiz’’ açıklaması yaptı.

Bu arada ben hala önüme çıkana “Demek ki sen AK Parti’ye oy verdin” diyerek tacizde bulunmaya devam ediyorum. Konuştuklarımdan hiçbiri ne hikmetse AK Parti’ye oy vermemiş. Peki kim verdi?