HABERTÜRK

CHP Kurultayı ve Oscar


28 Şubat 2012

Pazar gününü 24 saate yakın televizyon karşısında geçirdim diyebilirim. Önce CHP kurultayı, ardından birkaç film, gece yarısı da Oscar ödül töreni naklen yayını...

CHP Kurultayı’ndan başlayacak olursak; Tek kelimeyle Oscar’ı aratmadı diyebilirim. Marazlı CHP’liler Oscar’a aday olacak derecede her zamanki artistliklerini sahnelediler.

Neticede sonuç alamadılar...

Oscar ise beklendiği gibi hak edenlere gitti...

İsa Gök protesto krizi yarattı. Baykal kongreye gelmedi. Önder Sav ve yandaşları kongre salonunda olmak yerine bir otelde muhalif toplantılar yaptılar.

Bol bol basın demeci verdiler.

Yazık... Çok yazık.

Marazlı grubun bana kalırsa en büyük hataları verdikleri demeçlerde sık sık kullandıkları; “Bizler ev sahibiyiz. Onlar ise misafir” cümlesi oldu.

Nedenine gelince...

‘Benden sonrası tufan’ sözünü bilir misiniz?

İşte o misal... Yani şu demek oluyor; Ben veya bizle... Biz varsak CHP var, yoksak yok...

Liderlik sultasının ve işte gençlerin, kadınların, yeni nesillerin önünü açıyor gözüküp, yıllarca açmayanların zihniyeti.

CHP’ye yeni kayıt yaptırmış olanların ya da siyasete yeni girmiş olanların bu zihniyetlerden çekmedikleri kalmamıştır. Asla geçit vermezler. Zincirlerini kırmak, onları o koltuklarından kaldırmak imkansızdır. Öyle bir teşkilatlanmış kadrolaşmışlardır ki hiçbir seçimde onları oralardan söküp alamazsınız. Asla ikinci adam yetiştirmezler.

CHP’nin yeni tüzüğü ise bu zihniyetleri yok etmeye yönelik olduğundan, değişime engel olmak için ellerinden geleni yaptılar.

Kılıçdaroğlu ve ekibini getirenler şimdide götürmek için canlarını dişlerine takmış durumdalar.

Ama bir şeyi unutuyorlar...

Devir eski devir değil... Halkın CHP’den beklentisi yüksek. Ülkenin içinden geçtiği dönemden, farklı zihniyetlerden kurtulma çabaları arayışları CHP’de kilitleniyor.

Bugün CHP’nin maraza yaratanlara değil, aklı selim, yürekli, ülkesini düşünen insanlara ihtiyacı var. Bu gerçeği anladıkları, koltuk sevdalarından vazgeçtikleri gün belki otel köşelerinde toplanacaklarına Genel Başkanları ile el ele vererek meydanlara çıkacaklardır.

Ama zor... Bunlar ne yazık ki belli bir kuşak.

Kendilerini ev sahibi sandıkları sürece de bazı gerçekleri asla göremeyeceklerdir.

And... The Oscar

goes to...

Oscar töreninin İsa Gök’ü ise İngiliz oyuncu Sacha Baron Cohen’in oldu.

Kazak muhabir Borat Sagdiyev’i canlandırdığı karakterle şöhret kazanan ve Oscar Akademi Ödülleri’ne en son filmi ‘The Dictator’da canlandırdığı diktatör kılığında gelen oyuncu sadece aldığı tepkilerle yetinmek zorunda kaldı.