HABERTÜRK

CHP Ege’ye 7 isim


21 Aralık 2010

CHP’nin 15. Olağanüstü kongresini ben de birçoğunuz gibi ekrandan pür dikkat izledim. Kongre öncesi bütün televizyon kanallarına çıkan CHP ya da siyaset üstadı konuşmacılar öyle komplo teorileri çizmişlerdi ki, kongre boyunca epey bir hayal kırıklığı yaşadım. Hiçbir olay çıkmadı, sandalyeler havalarda uçuşmadı, kimse kimseye yumruk atmadı.
Son derece sakin, nezih, kaliteli, yıllar boyunca CHP’den beklenen ama görülmemiş bir kongre yaşandı. Kemal Kılıçdaroğlu tereyağıdan kıl çekercesine hem kendi rüştünü ispatlamış, hem de kendi istediği 80 kişilik PM listesine kavuşmuş oldu.

GÖNÜL İSTERDİ AMA..
CHP’nin yeni yönetim listesine Ege’den 7 isim girdi; İzmir’den Alaattin Yüksel, Oğuz Oyan, Mehmet Ali Susam ve Hülya Güven, Uşak’tan Osman Coşkunoğlu, Muğla’dan Ali Arslan ve Balıkesir’den Hüseyin Pazarcı.
Gönül isterdi ki, Muzaffer Tunçağ, Ülkü Caner, Selçuk Ayhan gibi diğer değerli isimler de İzmir adına PM’ne girebilsin. Fakat, Türkiye’nin 81 il olduğunu göz önüne alarak seçilen 80 ismi incelerseniz Kılıçdaroğlu’na hak verirsiniz.
İsimlere Önder Sav’cılar ya da Deniz Baykal’cılar gözüyle değil de, farklı baktığınızda son derece dengeli seçimler yapıldığını görebiliyorsunuz.
Örneğin İzmir; Alaattin Yüksel, Oğuz Oyan, Mehmet Ali Susam... Alaattin Bey çalışmalarıyla 5 kişiye bedel olduğundan, isminin yanına beş rakamı koyuyorum. Oğuz Oyan deseniz fikir ve araştırmalarıyla son derece değerli bir isimdir. Mehmet Ali Susam ise İzmir esnafının en büyük temsilcisidir. Bu durumda İzmir adına sayı yeterli gözüküyor. PM’sine giremeyen İzmir milletvekilleri ise zaten İzmir’e hizmet vermeye devam edecekler.
Uşak’tan Osman Coşkunoğlu... Zamanında Baykal tarafından listelere alınmış olsa da hiçbir zaman niteliği, değeri ile hak ettiği şekilde Baykal döneminde değerlendirilememiş bir isimdir.
Sayın Coşkunoğlu, Uşak’ta yaptığı muhtarlar toplantılarına ara ara ben de katılır, çalışmalarını yakından izlerdim. Coşkunoğlu’nun isminin yanına Uşak adına 5 rakamı koyuyorum...

HEPSİ SEVİLİYOR
Muğla’dan Ali Arslan, Balıkesir’den Hüseyin Pazarcı...Bölgelerinden sevilen, bilinen isimlerdir.
Eminim Türkiye’nin diğer illerinde de Kılıçdaroğlu aynı dengeleri dikkate almıştır.
Cumartesi günü CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yerinde olmayı hiç istemezdim.
Zor bir günün altından başarıyla kalktı kalkmasına ama...
Bir de kendisine sormak lazım...!
Hem Kılıçdaroğlu’nu hem de yeni listesindeki çalışma arkadaşlarını kutluyorum.