HABERTÜRK

Check-in merakımız


03 Ağustos 2014

Akıllı telefon kullanıcılarının hayatına ‘check-in’ (yer bildirimi) kavramını sokan ABD’li mobil yazılım şirketi Foursquare’in kurucusu ve CEO’su Dennis Crowley’in yeni uygulamasının ayrıntılarını okuduğumda aklıma ilk gelen kişi ne yalan söyleyeyim Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Tayyip Erdoğan oldu. Kendi kendime; “Eyvah bu yeni uygulamaya şimdi nasıl da sinir olmuştur” dedim.

Garip değil mi teknolojinin gittikçe ilerlemesine sevineceğimize millet olarak dehşete düşer olduk.

Fakat işin güzel tarafı bizler 20. yüzılda dünyaya gelmiş olmamıza rağmen 21. yüzyıla (yani bilişim çağına) çok rahat uyum sağlayabilen bir nesil olduk.

Bu arada 20. yüzyılda dünyaya geldiğimi geçen hafta bana hatırlatan biricik sevgili oğluma da buradan teşekkür etmek istiyorum.

Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü’nde bu yıl 3. sınıfa geçen oğlum bana dönüp; “Mezun olunca ülkenin bu şartları altında ne iş yapacağım” diye sorduğunda, kendisine okuduğu bölümün çağın mesleklerine uygun olduğunu, bilişim çağında olduğumuzu anlatmaya çalışırken aldığım yanıt şöyle oldu;

“Anne, unuttun galiba... Sen 20. yüzyılda ben ise 21. yüzyılda dünyaya geldim. Senden daha iyi 21. yüzyılın özelliklerini biliyorum. Ama bu dönem ana dersimiz olan ‘Sosyal Medya’ dersinin iletişim araçları (sosyal ağlar) az daha ülkemizde yasaklanıyordu” demez mi... Sustum kaldım.

CEO Dennis Crowley yaptığı özel açıklamada Türk kullanıcılarından büyülendiğini belirtmiş. Eşiyle beraber geçen yıl Türkiye’yi ziyaret eden Crowley, İstanbul’u kendi geliştirdiği Foursquare uygulamasıyla keşfettiğini söylerek, “Hangi ülkeye gidersem gideyim Foursquare’i kullanıyorum.

Ama İstanbul’da uygulamayı kullanmak biraz büyülü hissettirdi. Restoranda etrafa baktığımızda gördüğümüz insan sayısı kadar check-in yapan insan gördük” açıklaması yapmış.

Şimdi’de Foursquare’in yeni uygulaması olan Swarm’ı kullanıcıların beğenisine sunmuşlar.

Ve ne gariptir ki uygulamanın en güçlü kullanıcıları Türklermiş. Herkes de bir check-in merakıdır gidiyor. Balıkçıda mısın, plajda mısın yap hemen bir check-in yerini bildir.

Swarm’da olayı daha da ileri boyutlardaymış. 10 kat daha hızlı check-in yapabildiğin gibi kişilerin bulundukları semti paylaşarak diğer kişilerin yakınlarda olup olmadıklarını görebilecekmişsin.

Ayrıca, ‘Neredesin? ve ‘Ne yapıyorsun?’ sorularına da yanıt verebilecekmiş. Ve daha kim bilir henüz bilmediğimiz ne çok özellikleri olacaktır.

Herkesin nerede ne yaptığını bu kadar ince ayrıntısını kadar bilmek, şu an olduğundan çok daha hızlı iletişim kurup toplulukları bir araya getirebilmek anlayacağınız artık çok daha kolay.

*Tabi bütün bu gelişmeler biz 20. yüzyıl insanlarını memnun ediyor olsa da 21. yüzyıl genci olan oğlumu ve Başbakan Erdoğan’ı hoşnut etmeyeceği kesin.