HABERTÜRK

Çeşme’yi izliyorum


26 Mart 2014

Bir süredir Çeşme’de adayların çalışmalarını izlemekteyim. Cumartesi günü Alaçatı, pazar günü Çeşme pazarında bol bol gezip esnafa köylüye kulak verdim, onları dinledim.

Kimileri AK Parti Belediye Başkan adayı Mustafa Cenger’e kimileri de CHP Belediye Başkan adayı Muhittin Dalgıç’a oy vereceklerini söylüyorlar.

Mustafa Cenger hem DP kökenli olmasından hem de Esnaf Odası Başkanı olmasından dolayı Çeşme halkı tarafından sevilen bir isim.

Muhittin Dalgıç ise Alaçatı Belediye Başkanı olduğu dönemde Alaçatı’yı markalaştırıp, dünyaya tanıtmayı başardığından seviliyor, sayılıyor.

Çeşme’de sevilen iki insanın aday olması seçmeni zorluyor gözükse de ibre Muhittin Dalgıç’tan yana ağır basıyor.

Konuştuğum Çeşme halkı Mustafa Cenger için ağız birliği yapmışcasına, “Keşke AK Parti’den değil de DP’den, ya da bağımsız olarak adaylığını koysaydı” diyerek tavrını belli etmiş oldu.

Muhittin Dalgıç Çeşme’nin çeşitli bölgelerinde mitinglerine devam ediyor. Germiyan, Ildırı, Reisdere ve Dalyanköy mitinglerini izledim.

Çeşme çarşısı içinde yer alan seçim bürosunda Sayın Dalgıç ile oturup sohbet etme imkanı da buldum.

Dalgıç, “10 yıllık geçmişimiz ortada. Nasıl davrandığımızı, neler ürettiğimizi, idareye ne kadar para kazandırdığımızı, biriken paralarımızla nasıl yatırımlar yaptığımızı herkes gördü. Dokunan, dokunulan başkan olacağım dediğimde şaka yapmıyorum. Beni ve meclis üyelerimizi sokaklarda sık sık göreceksiniz. Yaşadığımız yerin sorunlarını beraber konuşup, çözümlerini beraber üreteceğiz” derken Çeşme’nin her bölgesini markalaştırmak için elinden geleni yapacağını da sık sık vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti:

Dalyan... İsminden de anlaşılacağı gibi müthiş bir coğrafya. Restoranları, marinası, balıkçı barınağı ve bir de üniversitesi var. Ama malesef bazı bölümleri kapatıldı. Üniversitemizde ki fakülte sayısını artırmak için elimizden geleni yapacağız. Dalyan’daki hedeflerimizden birisi de Dalyan’ı üniversite beldesi yapmaktır.

İşte Çeşme’yi yaz-kış yaşatacak formül; Dalyanköy’ün üniversite bölgesi olması. Mühendislik, mimarlık, iletişim, işletme ve iktisat fakültelerinin Çeşme’de açıldığını düşünsenize...

Hayali bile beni heyecanlandırdı...

Hepinizin bildiği gibi Çeşme’nin yaz-kış yaşaması için yıllardır hep termal turizm gündeme getirilmiş ve bir türlü başarı sağlanamamıştır. Hatta geçen kış Sheraton Oteli bile 6 ay için kapılarını kapatmış Mayıs ayında tekrar hizmete girmişti.

Ne diyelim... Her şey; güzel, modern, çağdaş ve 12 ay yaşamasını dilediğimiz Çeşme için...