HABERTÜRK

Çeşme’ye havaalanı şart


22 Aralık 2010

Yaklaşık 2 ay süren turizm sezonunu bir türlü uzatamayan Çeşme’de ekonomiyi kışın da yaşatacak formül bana kalırsa yanlış yerlerde aranıyor. Çünkü, bugüne kadar bulunduğu zannedilen hiçbir formül beklenen patlamayı yapamıyor.
İzmirliler başta olmak üzere yerli ve yabancı turistleri kışın da Çeşme’ye çekmek için bölgedeki konutların jeotermal ile ısıtılması şimdi gündemde.
Çünkü, Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu yıllardır Çeşme’nin dört mevsim hayatta kalması için uğraş veriyor.
Konu hakkında kendisi ile sık sık sohbetlerimiz olur. Gördüğüm kadarı ile bu yaz açılan yeni Çeşme Marinası da kış ayları için beklenen hareketi veremedi.
Hem iş dünyası hem de Başkan Tütüncüoğlu sonunda Vali Kıraç’a başvurmuşlar. Çeşme’de yeni jeotermal kaynaklar için yatırım yapılması ve bulunacak kaynağın otellerin yanı sıra konutlara da verilmesi hakkında ki isteklerini dile getirmişler.
Bu arada şunu da belirteyim, ilçedeki Karadağ bölgesinde yeni bir kaynak alanı daha tespit edilmiş. Vali Kıraç da gerekli işlemleri başlatmış.
Herkes Çeşme’de sezonun uzatılmasından yana. Fakat tekrar ediyorum ki, çare yanlış yerlerde aranıyor. Çeşme’nin sorunu sadece yazlık evlerin ısınması yönünde değil. Jeotermal kaynaklar konutlara verilirse tabi faydası olur. Ama Çeşme’nin kış gelince boşalmasına da engel olmaz.
Ne olur?
Sadece hafta sonları için İzmirli ailelerin bir kısmının gelip gitmeleri artar. Fakat amaç sadece İzmirliler değil, yabancı ve yerli turistleri de çekmek ise Çeşme’ye mutlaka havaalanı yapılmalı.
Nedeni ise çok basit.
İzmir havaalanından Çeşme’ye gelmek ya da İzmir’den Çeşme’ye gelmek biz İzmirliler için çok basit olabilir. Çünkü hepimizin altında birer ikişer araba var. Ya da şehirden Çeşme’ye kalkan otobüsler mevcut.
Fakat havaalanından Çeşme’ye bir yabancının gelmesi oldukça problemli ve de uçak parası kadar maliyetli.
Havaalanından Çeşme’ye geliş-gidiş taksi ile bugün tam 240 lira.
Yani nerede ise uçak parası kadar...
Bu problemi misafirlerimle defalarca yaşadım.
İzmir-Çeşme otobanı sadece biz İzmirlilerin hayatını kolaylaştırdı. Sırf bu nedenle zamanında yapılacak olan havaalanına karşı çıkıldı.
Son kez söylüyorum...
Çeşme’ye havaalanı şart..! Hem de yurt dışı çıkışlı.