HABERTÜRK

Çeşme’ye devlet el atmalı...!


16 Ağustos 2011

Son iki köşe yazımda Çeşme ve Alaçatı ile ilgili hem köşe yazarlarının eleştirilerine yer vermiş hem de kendi görüşlerimi sizlere aktarmıştım. Çeşme’de büyüyen, Çeşme’nin büyümesine, gelişmesine sorunlarına birebir şahit olan hem bir Çeşme aşığı hem de köşe yazarı olarak sonunda dayanamayıp ben de bir şeyler karalama ihtiyacı duymuştum.

BAŞKAN BENİ ARADI

Gördüğüm, duyduğum, şahit olduğum şikayetleri ve manzaraları kaleme aldığımda çok sevdiğim Çeşme Belediye Başkanımız Faik Tütüncüoğlu’nun üzüleceğini, hatta serzenişte bulunabileceğini içten içe biliyordum. Sadece gelip geçen köşe yazarlarının Çeşme-Alaçatı yazıları yazmasını izlemek ve burada yaşayan köşe yazarı olarak tek satır yazmamak üç maymunu oynamaktan başka bir şey olamazdı, öyle değil mi?

Nitekim de olaylar düşündüğüm gibi gelişti. Ve çok sevdiğim Başkanımız Sayın Tütüncüoğlu yazdığım, eleştirdiğim her konu ile ilgili beni bilgilendirmek için yazımın çıktığı sabah erkenden aradı.

En çok eleştirilen Çadırkent konusunda Belediye’nin eli kolu bağlıymış. Çünkü orası devlet arazisiymiş. Hükümetimiz Roman açılımı yaptığından dolayı onlar da demokratik haklarını kullanarak yarattıkları görüntü kirliliğine aldırmadan tam da Çeşme girişine devletin arazisine konmayı kendilerinde hak görmüşler.

Belediye zabıtaları uyarınca toparlansalar da, onlar gider gitmez, gerisin geri geliyorlarmış.

CEVAPLARI NETTİ

Büyük Plajın sahil şeridinde özellikle hafta sonları yaşanan trafik faciası ile evlerin önlerinde sere serpe yatan vatandaşlarımız konusunda da Çeşme Belediyesi çaresiz kalmış. Çünkü bu bölge ilgili tüm şikayetleri Trafik Şube Müdürlüğü’ne, Emniyet’e bizzat iletmiş olsalar da netice alamamışlar. Çünkü burada da halkımız demokratik hakları çerçevesinde hareket ederek kaldırımlarda ve plajlarda donlu, atletli gezmekte sakınca görmeyerek, sahil şeridindeki evlerinin önlerini de piknik alanı olarak kullanmayı tercih ediyorlarmış. ‘Peki Büyük Plaj’ın az ilerisindeki piknik alanı neden yeniden bu sıkıntılara önlem olarak açılmıyor’ sorumun cevabı ise çok kısa ve net; Devlet el koydu... Vermiyor! Sonuç; Çeşme’ye, Ala-çatı’ya belediyeler değil devlet bakacak... İzmir milletvekillerine, özellikle AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a duyurulur...!