HABERTÜRK

Çeşmeli kızgın


22 Şubat 2014

İki gündür Çeşme sokaklarını arşınlıyorum. Her fırsatta Çeşme seçmeni ile gelişen son olayları konuşuyor, tartışıyor, ve nasıl bir yol haritası çizeceklerini anlamaya çalışıyorum. Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu ile de konuştum. Başkan Tütüncüoğlu ne kırgın, ne de üzgün. Sadece son derece kızgın... İzmir için kritik bir ilçe olan Çeşme ‘ye yapılan muameleden dolayı kızgın. Bilindiği üzere , Belediye Meclis listesine tepki olarak CHP Çeşme örgütü toplu olarak istifa etti.

SAYGISIZLIK

Başkan Tütüncüoğlu konu ile ilgili olarak şunları söyledi, “ Çeşme örgütü halkın sesini dile getirmekteydi. Fakat kimse dikkate almadı. Örgütü kurup, örgüte hiç bir şey sormuyorsun. Ama en ayıp olan Balçova’dan bir yönetim kurulu oluşturulup yetkinin onlara verilmesi oldu. Çeşme’de adam mı yok? Bu ne demek biliyor musunuz? Örgüte hiç itimadımız yok demektir. Bugüne kadar CHP örgütlerinde çalışmış hiç kimse listelerde yer almamış. Alaçatı’dan hiç kimse yok, Çeşme‘den kimse yok. Bu kadar saygısızlık olur mu? Buna izin veren il Başkanı mutlaka istifa etmeli. İl Başkanı partinin adamı olmalı, bir örgütün değil.”

SANDIK KURULMADI

20 yıl Belediye Başkanlığı yaptınız ve bu dönem aday gösterilmediniz ‘ dediğim de Tütüncüoğlu, “ Kızgınım, çünkü bana şu birleşme döneminde mutlaka sizin başkan olmanız gerekir deniyordu. Ben ilk başta aday olmayı düşünmemiştim. Eğilim yoklaması yapalım dedik, sandık koyalım dedik. Ankara’dan hiç tepki gelmedi. ilk defa bu dönem Çeşme’de sandık kurulmadı. 5 dönemdir hep bu şekilde seçimlere gittik, listeler hazırladık” açıklamasında bulundu. İzmir’de Baykalcı olmanızın aday gösterilmemenizde rolü olabilir mi? şeklinde ki soruma Başkan Tütüncüoğlu, “Bunu düşünmek dahi istemem. Örgüte zarar verilir. Sayın Baykal’ın siyasete kazandırdığı pek çok arkadaşımız var içerde hala siyeset yapan” yanıtını verdi. Siz de DSP’den aday olmayı düşünmediniz mi? soruma ise Tütüncüoğlu’nun yanıtı net oldu, “Bütün partilerden teklif geldi. Ama ‘hayır’ dedim. Ben CHP’li Faik Tütüncüoğlu’yum.’

DIŞLADILAR

Son olarak Başkan Faik Tütüncüoğlu’na, Çeşme’de sizce halkın iradesi ne yönde olur ? diye sordum, “ Kim ne yapar bilemem. Ama yapılan yanlışlar sandığa yansıyacaktır. Partiye hizmet eden arkadaşlarımı, örgütü saymadılar, sevmediler, dışladılar. Bu arkadaşlarımız ne yönde hareket edecekler onlara hakim olamam. Onların adına konuşamam. Madem örgüt dinlenmeyecekti o zaman örgütü neden kuruyorsun? İl Başkanı çıktı arkadaşlarımıza, “dönekler “ dedi. Kelime anlamının bile farkında değil. Ben yanlışın karşısında olsam da partimin yanındayım.Genel seçimlerde aynı hataların yapılmaması için bu gerçekleri bugün konuşmalıyız.” Yanıtını verdi. Evet...Çeşme kızgın.Başkan Faik Tütüncüoğlu kızgın. Çeşme’yi CHP’nin kalesi sananlar inşallah bu kadar kızgınlık karşısında pişmanlık yaşamazlar.