HABERTÜRK

Çeşme’den uzak dur TOKİ!


12 Mart 2013

Çeşme’ye ayak bastığımdan günden bugüne kadar (Cumartesiden bu yana) hangi ortama girsem hep aynı konu konuşuluyor.

Topu topu beş ay uzak kaldığım Çeşme’ye bir geldim ki salon, balkon her yer ayakta...

Herkesi isyan ettiren konu ise malum.  Reisdere Mahallesi’ne TOKİ tarafından toplu konut yapılacakmış.

AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Fatma Özen‘in tartışılan sözleri yerli halkı daha da üzmüş.

Özen; şöyle demiş: “Çeşme sadece zenginlere özel bir yer mi? Esnaf, memur, işçi ve emeklinin yaşama hakkı yok mu? Böyle sosyal belediyecilik olur mu? Bu aşamaya gelmiş projeye çeşitli varsayımlarla itiraz eden bir belediye başkanını ne tarih, ne de Çeşme affeder. Ne engeller yaratılırsa yaratılsın, TOKİ toplu konutları bölge bölge Çeşmeye kazandırılacaktır.”

Sayın Özen’e derim ki; “Halka kulak verin. Asıl bu projeyi Çeşme’ye uygulamaya kalkanı ne Çeşme ne de tarih affeder. Geldiğim günden beri gerek esnaf gerekse Çeşme ve Alaçatı halkı bu konudan başka şey konuşmamakta. Tabi ki Çeşme sadece zenginlere özel bir yer değil. Sizin de bildiğiniz gibi burada her sosyal seviyeden insan yaşamakta. Çeşme’nin yatay yapılaşmasını dikey hale getirmeye kalkar dokusunu değiştirirseniz asıl siz tarihe geçersiniz. Ama zannettiğiniz mana da değil... Eğer esnafı, memuru, işçiyi düşünerek TOKİ bu işe kalkışıyorsa buyursun tek katlı evler yapsın. Bakın bakalım o zaman itiraz eden olacak mı?“

KUŞADASI ÖRNEĞİ

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, hazineye ait 40 dönümlük arazide TOKİ tarafından 500 metrekare parsel üzerine dört katlı binaların yapılacağı bilgisinin kendilerine ulaştığını belirtiyor.

Kuşadası’nın nasıl mahvolduğunu hepimiz biliyoruz.

Çok katlı binalara izin verilmesi ile Kuşadası, yazlık sahil beldesi olmaktan çıkıp şehir görünümüne büründü. Ve rezil oldu...

BETON YIĞINI İSTEMİYORUZ

Çeşme Belediye Başkanı Tütüncüoğlu’nun; “TOKİ bize hiç sormadan bir plan yapıyor ve Ankara’da ilan ediyor. Parsel büyüklüğünü 500 metreye indirmiş, parsel yoğunluğunu da 1.20 olarak belirlemiş. Yasal olarak belirtilenin ve yasaların müsaade ettiğinin tam beş katı” sözleri ile ne yalan söyleyeyim daha da panik oldum.

Tekrar ediyorum; Ne Çeşme ne de Alaçatı halkı, Çeşme’yi beton yığını olarak görmek istemiyor!

TOKİ halka kulak ver ve Çeşme’den uzak dur!