HABERTÜRK

Çeşme’den TOKİ sorusu


09 Temmuz 2014

Yaklaşık bir yıl önce gündeme gelen ve Çeşme’de yapılmaması için defalarca dil döktüğüm, yazıp çizdiğim TOKİ meselesi yine rahatsızlık vermeye başlamış.

Özellikle 30 Mart yerel seçimleri öncesi yeniden alevlenen ve AK Parti’nin Çeşme Belediyesi’ni ele geçirme planları içindeki projelerin ilk sırasında yer alan, yere göğe sığdırılamayan TOKİ’nin yapacağı evlerden her nedense ses çıkmaz olmuş.

Hatırlarsanız Çeşme Belediyesi ile ‘çok katlılık’ tartışması yaşanmış, fakat buna rağmen TOKİ her zaman her yerde olduğu gibi galip gelmiş ve henüz ortada olmayan evlerin satışlarına başlamışlardı.

Ve şimdi de ev sahibi olma hayali ile borçlanarak kayıt için gerekli parayı yatıran bir çok vatandaş TOKİ evleri konusunda hiç bir adım atılmamasından duydukları rahatsızlıkları gittikçe yükselen sesle dile getirmeye başladılar.

İşin garip tarafı hiç bir yerden sağlıklı bilgi de alamamaktalar.

İzmir AK Parti milletvekilleri Çeşme’nin dokusuna aykırı olan çok katlı TOKİ evlerini halka şöyle sunmuşlardı; “Bu projeyi umutla bekleyen, Çeşme’de başını sokacak bir evi çağdaş bir yerleşim merkezini arzulayan dar gelirli tüm hemşehrilerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürdüğümüz için mutluyuz.” AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Fatma Özen’de oldukça iddialı konuşmuş ve;
“Reisdere mahallemizin bitişiğindeki toplu konut projesi, kentsel gelişim amaçlı çevre düzeni plan değişikliği ile askı ve uygulama aşamasına geldi.
Hem Çeşme sadece zenginlere özel bir yer mi? Esnaf, memur, işçi ve emeklinin yaşama hakkı yok mu? Böyle sosyal belediyecilik olur mu? Bu aşamaya gelmiş projeye çeşitli varsayımlarla itiraz eden bir belediye başkanını ne tarih, ne de Çeşme affeder. Ne engeller yaratılırsa yaratılsın TOKİ toplu konutları bölge bölge Çeşmeye kazandırılacaktır” şeklinde beyanlar vererek basın açıklamaları yapmıştı.

Eeee.... Peki şimdi ne oldu?

Aradan bir yıl geçti ortada ne konut var ne de mağdurlara cevap veren. Dar gelirli bir çok vatandaş ev sahibi olabilme umuduyla 4 ila 6 bin lira olan başvuru ücretini borçlanarak bulup ödeme yapmışlardı.

Hem de AK Partili yetkili makamların bu sözlerine güvenerek...

Onların bu huzursuzlukları bana kadar geldiğine göre TOKİ’yi savunan AK partili yetkililerin duymaması mümkün mü?