HABERTÜRK

Çeşme'de yılbaşı coşkusu


02 Ocak 2014

Her yıl adet edindiğimiz üzere bu yıl da yeni yıla Çeşme’de girdik. Çeşme’de yeni yıl oldukça kalabalık karşılandı.. Kış aylarında görmeye alışmadığımız kalabalık insan gruplarını karşımda bulunca kendimi yaz günlerimize yakın hissederek mutlu oldum.

Çeşme özellikle Alaçatı yeni yıl için bir kaç gün önceden hazırlanmaya başlamış.

İstanbulluların doluşmasıyla Alaçatı sokakları soğuk havaya rağmen bidonlarda ateş yakılarak sanki açık bir disko haline getirilmiş. Yani sokak partileri çoktan başlamış.

Yeni yıl akşamı Dalyanköy sahilinde, Çeşme meydanın da da ateşler yakıldı şarkılar söylendi.

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu “farklı” olmanın tanıtım ve turizm açısından önemine daha önceki konuşmalarında dikkat çekerek, yeni yıla 10 saniye kala sayıma 10’dan geriye değil, 1’den ileriye doğru başlayacaklarını ve 10 denildiği anda yılbaşına girileceğini söylemişti. Öyle de yapıldı. Çeşme meydanında toplananlar 1’den 10’a doğru sayarak yeni yıla girdiler.

Çeşme’de yılbaşı her zaman olduğu gibi yine güzeldi. Bizler de Dalyanköy’de yemeğimizi yedikten sonra Çeşme, Alaçatı eğlencelerinin içine daldık. Bol bol da Çeşme dedikoduları aldık.

Malum önümüzdeki yerel seçimlere az bir zaman kala günler su gibi akıp gidiyor.

Çeşmeliler büyük bir heyecanla CHP Belediye Başkan adayının açıklanmasını bekliyorlar. CHP’li aday adayları yaz aylarından beri Çeşme esnafına türlü vaatlerde bulunmaktalar.

Çeşme’yi dört mevsim nasıl yaşatacakları, nasıl kalkındıracakları, elektrik kesintilerine, çok katlı TOKİ sorununa nasıl engel olacakları, turizmi nasıl canlandıracakları, sorunlar ve çözümler...

Anlayacağınız Çeşme’de kazan uzun süredir kaynıyor.

Gözlemlediğim kadarı ile Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ve Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu taraftarları olmak üzere iki ayrı grup oluşturmuşlar. Sıkı bir yarış ve tartışma, hatta kavga ortamları oluşmuş.

CHP Genel Merkezi’ne kadar çabuk bu soruna noktayı koyarsa Çeşme halkı için yeni yılda o kadar iyi olacak.

Bana soracak olursanız....

Çeşme’nin geleceği ve Çeşme’nin doğasını koruma adına, siyasi etik olanın yapılması doğru olandır.