HABERTÜRK

Çeşme’de eğitime destek verilmeli


26 Ağustos 2011

Bir süre önce Türk-Alman işbirliğiyle Çeşme’de üniversite açılacağı yönünde çalışmalar yapılarak, Çeşme Altınyunus’da paneller düzenlenmişti.

Konu ile yetkili Alman eğitimciler, İstanbul Bilgi Üniversitesi yöneticileri ve daha birçok kişi bu panellerde konuşmalar yapmış, hatta üniversitenin yeri Ovacık mevki olarak belirlenmişti.

Fakat her şey yapılmış olan panellerle birlikte son buldu.

Daha sonra kimse Çeşme’de üniversite kurulacağı konusuna bir daha değinmedi.

HATIRLATMAK İSTEDİM

İzmir’e EXPO’yu getirmeyi hedefleyen ekiplerin ya da eğitim konusunda yatırım yapmayı planlayanların özellikle Çeşme’yi gündemlerine almalarını hatırlatmak istiyorum. Yıllardır Çeşme’nin kalkınması için çabalayan Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu termal turizmi canlandırmaktan tutun, Çeşme Marina’nın yapımına kadar birçok yeniliğe öncülük yaptı. Şimdi de sıra Çeşme’ye üniversite yapılmasını sağlamakta. Gerekirse bu konuda taşın altına hepimiz elimizi koymalıyız.

Bilinen bir gerçek vardır; Üniversitelerin yapıldığı yerler her zaman için gelişir ve kalkınır.

Çeşme İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Buluk, 2010-2011 eğitim öğretim yılının değerlendirmesini yaparken, “2011 yılı SBS sonuçlarına göre ilçemiz önceki yıllara göre önemli mesafe katetti. Sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirme oranı geçtiğimiz yıllarda yüzde 35’ler seviyesindeyken geçen yıl bu oran yüzde 41,16’ya ve 2011 yılında ise yüzde 51,61’e ulaşmış, her iki gencimizden biri sınav ile öğrenci alan bir ortaöğretim kurumuna yerleşebilmiştir” diyerek sevindirici bilgiler verdi.

OKUMA SEFERBERLİĞİ

TÜİK 2011 yılı verilerine göre Çeşme’de okuma yazma bilmeyen 689 yurttaş bulunmaktaymış.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Buluk, “Bu amaçla yıl boyunca yoğun çalışmalar yapılmış ve önemli sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmalar neticesinde 352 yurttaşa okur yazarlık belgesi verildi. Böylece TÜİK tarafından yapılan tespitin yüzde 51,09’luk bölümü kurstan geçirildi. Diğer okumaz yazmalar da halen daha kurslara dahil edilmeye çalışılıyor” açıklaması yaptı. Bütün bu bilgiler bana kalırsa Çeşme’de yaşayan halkın yeniliklere ne açık olduğunu ortaya koymakta.

Hele bir de ilçeye üniversite yapılırsa...

Kim tutar Çeşme’yi ve de Çeşmelileri...!