HABERTÜRK

Çeşme yaza girerken...


24 Nisan 2010


Ara ara İstanbul'daki çılgınca koşuşturmadan ve de insanı ruh hastası yapan trafiğinden kaçarak soluğu Çeşme'de alıyorum. Özellikle de Türkiye'de bir konu (şu ara anayasa görüşmeleri) çok uzadığında ya da beynim iyice yorgun düştüğünde kaçıyorum da diyebiliriz. Böylece köşeme çekilip sessiz bir kedi gibi gelişmeleri daha sağlıklı izleyebiliyorum.
"Kış günü ne zevk alıyorsun Çeşme'den?" sorusu ile çok sık karşılaştığımdan sanırım yanıtı vermiş oldum bir de; "Çeşme asıl kış mevsiminde güzel..."
Çünkü kışın sadece benim ve bir de Çeşmelilerin...
Yıllardır yaz-kış hafta sonları Çeşme de olduğumdan Çeşmelilerle dost olmanın ötesinde dert ortaklığı da yapmaktayım.
Geçen hafta Çeşme ye gittiğimde Çeşme Marina inşaatının bitmek üzere olduğunu gördüm. Marmaris Netsel Marina dan çok daha şık ve güzel olacağı her halinden belli olan Çeşme Marina bu yaz belli ki Çeşme ye ayrı bir hava katacak.
Çarşıdan geçerken ise dükkanların bazılarının levhalarının söküldüğünü fark etmiş, dükkan sahiplerine "Hayrola ne oldu?" dediğimde de, şikayetçi ses tonlarından Belediye ile aralarında bir hoşnutsuzluk olduğunu anlamıştım.
Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'na durumu ilettiğim esnada Salih Çeçen ve ekibini ziyarete gidiyorduk.
Önce şunu belirtmek istiyorum kim ne derse desin, Çeşme nin en büyük şansı yıllardır Faik Tütüncüoğlu gibi bir başkana sahip olması.
Çünkü sayesinde Çeşme türlü şeylerden korunmakta.
Yani, zararlı insanlardan tutun da betonlaşmaya, dejenere modernleşmeye kadar olan her şeyden...
Çeşme asla Kuşadası gibi betonlaşmadı. Bodrum gibi fazla entel, dantel yaşayanların gelip yerleşebileceği sufi bir tatil beldesi olmadı. Hep nezih kaldı.
Başkan Tütüncüoğlu ile Salih Çeçen e misafir olduğumuzda, levha sorununa esnafı üzmeden çözüm üretebileceklerini, çizim ve sunum için Başkan dan kendilerine üç hafta süre verilmesini rica ettiler.
Teklifi değerlendirebileceğini söyleyen Başkan Tütüncüoğlu; "Tabelalarda bir standart getiriyoruz. Kentsel SİT olan yerlerde bir metrekareden büyük tabela olmayacak" açıklamasında bulundu. Başkan ın haklı gerekçesini daha sonra esnaf arkadaşlarımla da paylaştım.
Çeşme yaza hazırlanıyor, yarın da devam edecek...