HABERTÜRK

Çeşme ve Sakız'a hayat gelmiş


05 Mayıs 2013
Yıllardır Çeşme'nin sezonunu uzatmaya, kış aylarında Çeşme'nin yüzünü güldürmeye çalışırız. Bir türlü başarılı olunamadı... Bu kış Çeşme Shreton Oteli'nin 5 ay süreyle kapatılmış olması Çeşme esnafına son darbeyi de vurmuş oldu. Mart ayının başında Çeşme'de 10 gün kadar kalarak esnafın bu konuda ki şikayetlerini dinlemiştim.

Son 10 gündür yine Çeşme'deyim. Çeşme Shreton Oteli, mart ayının ikinci haftasının sonunda açıldı. Böylece otelde düzenlenen kongreler, toplantılar yeniden başlamış oldu. Dolayısı ile esnafında yüzü gülmüş, Çeşme'ye yeniden hareket bereket gelmiş. Peki, beş yıldızlı kongre salonu olan bir otelin varlığı Çeşme halkının ve esnafının kalkınmasını bu kadar mı etkiliyor?

Yoksa yıllardır aranan ve bir türlü bulunamayan sorunun cevabı bu mu? Çeşme'de kongre salonu olan otellerin, tatil köylerinin olmaması mı? (Olan da kışın kapatıldı) Bakınız Antalya... Büyük otellerin ve tatil köylerinin çoğunluğunda kongre salonları olduğundan bayi toplantıları, tıp kongreleri vs. kış ayları süresince hep Antalya'da düzenlenmektedir.

SAKIZ HALKI MUTLU

Çeşme'de kalınır da Yunanistan'ın Sakız Adasına geçilmez mi? Yunanistan'ın 5'inci büyük adası Sakız'da Agios Markos Köyü yakınlarında geçen yıl 18 Ağustos'ta başlayan ve 3 gün süren yangını hatırlarsınız. En son Sidirunda ve Kataraktis köylerine kadar ulaşan yangın, havadan müdahalenin yanı sıra itfaiye, ordu birlikleri ve halkın çabalarıyla zorlukla kontrol altına alınmıştı.

Yangının 904 kilometrekare büyüklüğündeki Sakız Adası'nda 12 bin 700 hektar makilik ve ormanlık alanda etkili olduğu bildirildiğinde çok sevdiğim adaya geçen yaz bir daha ayak basmamıştım. Adayı öyle görmeye içim elvermemişti. Dün Sakız'a ayak basar basmaz araba kiralayarak adanın yangından etkilenen köylerine doğru gezintiye çıktım. Yanan dağlar hala yangının izini, hüznünü taşısa da çevreleri yavaş yavaş yeşillenmiş.

Bölgede yeni sakız ağaçları dikilme çalışmaları başlamış. Ada halkı yangının şokunu üzüntüsünü atlatmış yeniden yaşama dönmüşler. Yüzleri de gülüyordu. Çünkü Sakız bir kalabalıktı sormayın. Çeşme'de tek bir turist görmezken Sakız'da yüzlercesini görmek içimi burkmadı dersem yalan olur. Halbuki biz de onların on katı güzellik (Alaçatı,Çeşme) var. Darısı başımıza...