HABERTÜRK

Çeşme, starlara ev sahipliği yapıyor


17 Temmuz 2012

Türkiye Tanıtım, Araştırma, Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TULOV) ile Çeşme Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği ilk organizasyonda dünyaca ünlü Yunanlı Sanatçı Demis Roussos, hayranları ile Çeşme’de buluştu. Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki 62 kişilik dev Senfoni Orkestrası’nın da eşlik ettiği sanatçı, her biri ayrı ayrı efsane olan şarkılarını seslendirirken, orada bulunan herkes gibi ben de kendimden geçtim. TÜLOV Başkanı Hüseyin Aslan konser sonrası Roussos’a plaket verirken, düzenlenen bu gece ile iki dost halkı birbirine daha da yakınlaştırmayı amaçladıklarını belirtip, “Gösterilen ilgi bu tür organizasyonlara ne kadar aç olduğumu ortaya koymuştur.

TÜLOV bundan sonra dünya çapında yankı uyandıracak etkinlikler düzenlemeye devam edecek” açıklamasını yaparken, ben de hayran hayran izlediğim sanatçı hakkında internetten bilgi toplamaya çalışıyordum. Çünkü, efsanevi şarkıcıyı ve neredeyse ezbere bildiğim şarkılarını dinlerken, birden hakkında fazla bilgi sahibi olmadığımı fark ettim. Kaç yaşındaydı ? Aslen nereli? Nasıl oluyor da Fransızca ve İngilizce’yi bu kadar aksansız ve mükemmel konuşabilmekte? Çok yaşlı gözükmemesine rağmen, sahneye neden oturarak çıkmak zorunluluğu hissetti?

UÇAĞI KAÇIRILMIŞ
Roussos 1946 yılında Mısır’ın İskenderiye kentinde doğmuş. 80’lerin başında uzun sureli obezite sorunlarına bağlı olarak 147 kiloya kadar çıkmış. Bir süre bu hastalıkla savaşmış ve 10 ayda 50 kilo vermeyi başarmış. Sonraki yıllarda Roma’ya giderken uçağı kaçırılmış. Demis ölümle burun buruna geldiği için bu olaydan sonra hayata daha mutlu bakan şarkılar yazmaya karar vermiş ve “Time” albümünü çıkarmış. Ve okuduklarımdan anladım ki, sahnede tekerlekli sandalye benzeri bir tabure üzerinde karşımda oturan bu muhteşem sesin sahibinin hayatına kısaca göz gezdirmek yeterli olmayacak. Şu ara hakkında elime geçen herşeyi satırı satırına okumaktayım. Nasıl bir ruh hali böyle bir sese “Good by my love, good my” ya da “Rain and Tears” , “Marie Jolie” gibi şarkıları söyletebilir Ve unutulmaz kılabilir? Sırada Jose Carresas konseri var... Çeşme bu yaz dünya starlarına ev shipliği yapmaya devam ediyor. Kaçırmayacağım. Siz de kaçırmayın...