HABERTÜRK

Çeşme aşkı...


25 Temmuz 2013

Neredeyse 1 Temmuz’dan beri hem Çeşme, hem Alaçatı sezonun en kalabalık günlerini yaşamakta. Bütün beş yıldızlı otellerin, butik otellerin yüzleri gülüyor.

Ramazan ayının Temmuz’un ilk günlerine gelmesinden endişe duyan tatil beldesi sakinleri ve çeşme esnafı korktukları sorunlarla karşılaşmadılar. Bütün mekan sahipleri hallerinden memnunlar.

Çeşme günleri dolu dolu geçiyor. Çeşme’yi 16 gün boyunca Edebiyat’a doyuran Çeşme Kitap Günleri süresince Çeşme bir çok yazarı ağırladı.

Türkiye Voleybol Federasyonu’nca düzenlenen TVF Pro Beach Turnuvası’nın bir ayağı Çeşme Aya Yorgi’deki Sole Mare Beach’te yapıldı. Sole Mare Turnuvası esnasında plaj voleybolunun güzelliklerine tanık olup zevkli günler geçirdik.

Karanlık ve soğuk geçen kış ayları boyunca o kadar çok yaz mevsimini ve Çeşme’yi hayal ettim ki burada geçen her günümü ve her türlü aktiviteyi doya doya yaşamaya çalışıyorum.

Ne Bodrum, ne Kuşadası, ne Marmaris, ne de herhangi bir başka tatil beldesi... Çeşme’nin yerini hiçbiri dolduramaz. Çeşme Marina’da yaz akşamlarının esintisiyle bir şeyler yudumlarken güneşin batışını izlemenin keyfini sizlere keşke anlatabilsem.

ALAÇATI....

Alaçatı ise benim için ayrı bir tutkudur. Alaçatı sokaklarında gezmek, surf koyuna gidip rengarenk surfleri izlemek, akşamları Alaçatı’nın ara sokaklarında birşeyler atıştırmak, gelen geçeni seyrederken meydanda kahvemi yudumlamak, olmazsa olmazlarım arasındalar.

Her cumartesi kurulan Alaçatı Pazarı, tapteze ürünleriyle, yerli yabancı herkesin akınına uğrarken sanki ilk kez gidecekmiş gibi her seferinde cumartesi günlerini iple çekerim. Zengin yaz sebzelerinin ve meyvelerinin arasında gezerken kendimi renk cümbüşünün içinde bulur hemen fotoğraf makineme sarılırım.

Bir de (kimseleri Alaçatı pazarından aldığıma bir türlü inandıramadığım) her gittiğimde pazardan aldığım rengarenk şalvarlarım yok mu... Herbirini zevkle giyerek görenleri kıskançlıktan çatlatıyorum.

Önümüzde ki haftalarda Ramazan Bayramı var. Çeşme’de neredeyse fare deliğinde bile yer kalmamış. Bütün otellere aylar öncesinden rezervasyonlar yapılmış.

Ama olsun... Çeşme paylaşıldıkça, insanlarla, dostlarla güzel.

Ah bir de şu rüzgarımız ara sıra dursa... Aşkımızı yormasa...