HABERTÜRK

Çerkes Aşkı’ndaki ‘metafizik’ boyut


01 Mart 2013

Sevgili kuzenim Halit Kakınç, yine benden bir puan daha öne geçti. Ben iki senedir elimdeki kitabı bitirmek için çabalarken, o kalktı, olay yaratan romanı Struma’nın üzerine bir kitap daha yazdı. Ve yine ortalığı karıştırdı.

Kakınç’ın “Çerkes Aşkı”nı bir solukta okudum. Romanın en çok ilgimi çeken tarafı, metafizik ağırlıklı bölümleri oldu. Hemen telefona sarılıp Halit’i sorularımla sık boğaz ettim:

-Nereden çıktı bu ruhçuluk, parapsikoloji ve uçan daireler?

İlk kez bir romanda hipotez halinde birleştirildi. 150 yıl öncesi ile şimdi arasında bir köprü kurmama yardımcı oldu. Romana zenginlik kattı.

-Neymiş bu hipotez, açar mısın?

Ruhçuluk, yani yeniden dünyaya gelişlerle evrimleşme, dünyanın her yanında bir sürü meraklısı olan bir inanç türü. Farkı, henüz tam ampirik (deneysel) olamasa da, bilimsel yöntemleri de kullanıyor olması. Temeli kabaca şu: Ölümden sonra yeni bir bedenleşme ile ruh, yani öz-varlığını devam ettiriyor. Madde ile ilişkilerindeki davranışları ile giderek evrimleşiyor. Ya da yerinde sayarak sınıfta kalıyor. Parapsikoloji, beş duyu ötesi algılama. Telepati, telekinezi, teleportasyon gibi diğer kapalı kalmış yetiler, evrimleşme ile birlikte gelişiyor. İnsanoğlu, bu yetileri kazandığı zaman insanlık tümüyle gelişiyor. Savaşlar ortadan kalkıyor. O zaman uygarlık açısından bizden daha ileri olan gezegenlerle temasa geçiliyor.

-Spiritüalist misin?

Ben ‘ate’ değil, bir bilim adamıyım. Bütün konuları araştırırım, ama ‘nihai gerçek budur’ demem ve daima açık bir kapı bırakırım. Bunlar ilginç ve peşinen bağnazca reddedilmeden incelenmesi gereken konular.

-Yine bir soykırım ve dalgalar arasında can verme mi?

Bakalım. Artık deniz olmaz. Titanik, iyi konuydu, ama yazıldı. Espri bir yana, belgesel roman yazmayı sevdim. Korkarım bu tür de beni sevdi.

Son olarak Halit’e, “Biraz dur da ben kitabı mı bitireyim” diyerek telefonu kapattım. Halit Kakınç’ın “Çerkes Aşkı” romanı, aşk romanı olmaktan çıkıp bambaşka bir boyuta geçmiş.

Anlayacağınız sevgili kuzenim yine yeni bir şahaser yaratmış. Aşk ve metafiziğin nasıl bir araya gelebileceğini merak edenlere duyurulur...!