HABERTÜRK

Cemil İpekçi vekil olabilir mi?


20 Şubat 2010


Cemil İpekçi son derece ilginç bir kişilik. Kendisini tanımayı isterim. AKP iktidarı Türkiye'yi egemenliği altına aldığı ya da almaya çalıştığı günden beri -hemen hemen gerginlik yarattıkları her konuda- Cemil İpekçi hiç çekinmeden düşüncelerini söylemekte.
Büyük çoğunluk bu durumu "Reklamını yapıyor. Mesleği ile gündeme gelemediğinden bu çıkışları yapıyor" şeklinde yorumlasa da şahsen söylemlerini dikkatle izlemekteyim.
Şimdi gelelim İpekçi'nin son duyurularına; Başbakan'ın eşi Emine Erdoğan'ın başörtüsü sebebiyle GATA'ya alınmamasına İpekçi çok üzülmüş ve Başbuğ'un 'Keşke bu olay yaşanmasaydı' sözlerini de yeterli bulmamış.
Başbuğ'dan Emine Erdoğan'ı ziyaret edip bizzat özür dilemesini beklediğini ifade ederken, "O, Türkiye'nin başbakanının eşidir. Onun inanışı beni alakadar etmez" şeklinde de dip not düşmüş. İpekçi ayrıca "Türkiye artık eski Türkiye olmayacak" demiş.

BU BİR BAŞARIDIR

Birkaç gün önce de "Yarın birisi eşcinsel olduğum için milletvekili olamadığımı söylerse onun arkasına geçerim" beyanında bulunmuş.
Neredeyse her gün İpekçi'nin ülke sorunları ile ilgili bir beyanı var. Hem de gazetelerin ana sayfasında sol üst köşede resimli olarak. İçinizden "istese para verip bu kadar reklamı ancak yapar" düşünüyorsunuzdur. Türkiye'de yaşananlar hakkında siyasetçiler basın toplantıları yaptıkları halde tek satır bile yer alamazken, İpekçi'nin iletişim başarısını göz ardı etmemek lazım.
Demek ki Türkiye'de ilginç kişiliklerin pozitif ayrımcılıkları var. Şimdi gelelim başlığımın cevabına;

BENCE SİYASETE GİRMELİ

Cemil İpekçi bana kalırsa milletvekili olmalı. Hatta mecliste ne kadar çok Cemil İpekçi olursa ABD ve AB ilişkilerinde Türkiye adına eminim ki daha umut verici gelişmeler yaşarız.
Olayı şöyle değerlendirin; Salı akşamı Teke Tek programının konuklarından Taraf gazetesi yazarı Amberin Zaman, sayın Baş-buğ'u şöyle değerlenmişti: "Başbuğ, ailesine düşkün, özellikle yanında yaşayan annesine. Annesine düşkün olan bir erkek kimseye zarar veremez." (Bu arada hiç bu kadar saçma bir değerlendirme duymadım. Amberin hanım psycho tarzındaki filmleri mutlaka izlemeli)
Duyduğuma göre İpekçi tarzındaki kişiler de annelerine düşkün olurlarmış. Yani şu sonuca varabiliriz; Mecliste ne kadar çok Cemil İpekçi olursa Türkiye adına o kadar iyi olur. Bilmem anlatabildim mi?