HABERTÜRK

Çatı adaya önyargılı olmayalım


18 Haziran 2014

Başbakan Erdoğan’nın eminim ki uykuları kaçmıştır. Çünkü muhalefetin pazartesi günü açıkladığı ortak çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu en çok konuşulan isim oldu.

Pazartesi günü herkes gibi bende ortak çatı aday açıklandığı andan itibaren önce büyük bir şaşkınlık yaşadım.Sonra da tabi ki Ankara ile telefon görüşmelerine başladım. Aklına, fikrine, bilgisine çok güvendiğim bir bürokratımıza açıklanan çatı aday hakkındaki düşüncelerini sorduğumda verdiği yanıt beni şaşkına uğrattı.

“ Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verebilmek için günlerdir adresimizi Çeşme’ye aldırmaya çalışıyorduk. Hemen işlemleri durdurduk. Ailece kesinlikle oy vermeyi düşünmüyoruz. Cezası ne ise vermeye razıyız.”

Ben ”hayrola ne oldu?” diye sorduğumda, “Olacak şey değil. Bu kişi Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu Türkçe Kuran-ı Kerim’i yakan şahıstır” diye başlayan bütün olumsuz düşüncelerini sıraladı.

Söyledikleri beni o kadar hayrete düşürdü ki bilgisayarın başına oturup uzun uzun hakkında hiçbir şey bilmediğim Ekmeleddin İhsanoğlu‘nu araştırmaya başladım.

İhsanoğlu hakkında okuduklarım ile güvendiğim bürokrat arkadaşımın anlattıkları birbirine o kadar zıt bilgilerdi ki ön yargıyı bir kenara bırakıp daha da detaylı bir araştırmaya giriştim.

KURAN MEALİNİ YAK

Meğer Mehmet Akif Ersoy’un emanetini yakma olayı arkadaşımın anlattığı gibi değilmiş.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Akif’in mealinin yakılması olayını şöyle aktarmış: Rahmetli babam Mehmet İhsan Efendi, Akif’in çok yakın dostu idi. Akif, son İstanbul yolculuğu öncesi meâli babama verdi “Ben sağ olur da gelirsem, eksikliklerini tamamlar, meâli basarız, şayet ölürsem meâli yakınız’ dedi. Daha sonraları, babam vefat etmeden önce beni çağırdı. ‘Evladım! Masanın sağ gözünde bir takım defterler var. Ben vefat ettikten sonra, o defterleri yakacaksın’ dedi. Babamın vefatından bir süre geçtikten sonra, durumu İbrahim Sabri Efendi’ye bildirdim. Daha sonra masanın gözündeki meâlleri aldık. İ. Hakkı Şengüler’in Abbasiye’deki evinin balkonunda büyük bir leğen içinde meâlleri teker teker parçalayarak yaktık. Rahmetli babamın, dolayısıyla da merhum Mehmet Akif’in vasiyetini böylece yerine getirmiş olduk.

Yani anlayacağınız muhalefetin açıkladığı ortak çatı aday hakkında önce iyice araştıralım, düşünelim ondan sonra da hakkında konuşalım.