HABERTÜRK

Çatı adaya CHP övgüsü


19 Haziran 2014

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu,

Tayyip Erdoğan’ı geçebilecek doğru adaydır. Ne yukarıda ki başlık ne de aşağıda okuyacağınız açıklamaların tek satırı bana ait değil.

Aşağıda ki düşünceler CHP Yüksek Disiplin Kurulu ve CHP Yurt dışı Örgütlenme Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Mustafa Ülkü Caner’in.

Bakın Caner son günlerin tek tartışma konusu olan ortak çatı aday hakkında neler diyor;

“Bugün ülkenin geldiği duruma bakıldığında Tayyip Erdoğan ile başa çıkabilecek tek isim olan Ekmelleddin İhsanoğlu, bilgi birikimi ve saygınlığıyla Çankaya için Türkiye’nin doğru adayıdır.

Toplumun hemen her kesiminden oy alabilecek özellikleri olan İhsanoğlu’nu desteklemek hepimizin görevidir.

Uzlaşı adayına karşı söylenen her söz AK Parti veya Recep Tayyip Erdoğan’a yarayacaktır.

Hepimiz uzlaşmacı ve akılcı olmalıyız. 10 Ağustos’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni cumhurbaşkanı partiler üstü aday Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu 1. turda ipi göğüsleyecek ve Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışını engelleyecektir. Herkes heyecanını bir kenara bırakıp rasyonel olmak zorundadır.

ERDOĞAN CESARET EDEMEZ

AK Parti’nin telaşlanması normaldir. Hala bir aday gösterememiş olan AK Parti bizim adayımızla ilgili yorum yapmak yerine kendi adayını açıklamalıdır.

Cumhurbaşkanı adayı olan kişi mevcut cumhurbaşkanı resmi adaylık suresince o görevde kalamaz. Bu süreçte TBMM Başkanı vekâleten görev yapar. Ayni şekilde Başbakan da aday olacaksa bu görevinden ayrılmak zorundadır. Aksi durumda Cumhurbaşkanlığı seçimleri şimdiden şaibeli hale gelir.

Tayyip Erdoğan’ın 1 saatliğine bile olsa makamını bırakabileceğini düşünmüyorum.

Şimdi bizim üstümüze düşen görev sandık görevlilerinin koordinasyonunu sağlayarak Recep Tayyip Erdoğan’ı veya AKP adayını istemeyen her kişi ve gurubu birlikte ikna edip büyük uzlaşma adayını desteklemesini sağlamak ve seçim günü geldiğinde hep beraber sandıkları korumaktır.

Adayımız Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan ve AK Parti açısından büyük bir tehdittir.

Adayımıza, sandığımıza ve ülkemize olanca gücümüzle sahip çıkmalıyız.