HABERTÜRK

Cahil olan muteberdir


06 Mart 2017

 

Sabahattin Zaim Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı bakın neler demiş; “Ülkeyi ayakta tutacak olanlar okumamış, cahil halktır. Türkiye’yi ateşe sürükleyenler üniversite mezunları, profesörler ve daha aşağıya doğru giden kademeler. Daha önceki jön Türkler’in yaptıkları gibi ülkeyi ateşe sürüklüyorlar. Cahil halk okumuşların yaptıkları hataların hiçbirini yapmazlar. Olayları en rahat okuyanlar ilkokul mezunlarıdır. Daha sonra ortaokul ve lisede zihinleri bulanmaya başlar. Bizde okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Trafikte de en tehlikeli tipler üniversite mezunlarıdır. Sultan Hamit aydınlanma okullarını kurdu. Daha sonra bu okullardan mezun olanlar Sultan Hamit’i devirdiler.”

Sevgili okurlar okuduklarınız şaka değil gerçek. Konu hakkındaki videoyu Youtube’dan izleyebilirsiniz. Kulaklarıma inanamayarak ben defalarca izledim.

Sabahattin Zaim Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı yani bir akademisyen bu cümleleri sarf etmiş.

Üniversitenin adını Google’da aradım. Yönetim kadrosuna, eğitim birimlerine şöyle bir göz attım. (Yönetim kadrosunda şu an bu isimde kimse yok)

Tabi sonra da okula adı verilen Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in kim olduğunu merak ettim.

Sabahattin Zaim, İstanbul Vefa Lisesi’ne giderek 1943 yılında üstün başarı ile mezun olmuş ve ülkesine, milletine daha iyi hizmet edebilme düşüncesi ile Mülkiye (Siyasal Bilimler Fakültesi) imtihanına girmiş. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’ni kazanmış.

1947 yılında bu fakülteden mezun olan Prof. Dr. Sabahattin Zaim, yurdumuzun çeşitli yerlerinde Kaymakam olarak görev yapmış.

AKADEMİK HAYATA ADIM

Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş. 1953 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde asistan olarak akademik hayata adım atmış. 1993 yılına kadar İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yapmış.

İstanbul’da kurulan Türkiye’nin ilk özel motor fabrikası olan Gümüş Motor (Pancar Motor) kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyeliği ile devlet tarafından Konya’da kurulan TÜMOSAN Motor Fabrikasının ilk yönetim kurulunda üye olarak görev yapmış. Ayrıca İlim Yayma Vakfı ve Cemiyeti kurucu üyeliklerinde bulunmuş.

Rahmetli Prof. Zaim ile ilgili olarak buraya kadar her şey normal. Yani okula ismi verilen kişi de son derece başarılı bir eğitimci ve akademisyen.

Bu video şu günlerde sosyal medyaya sürekli dolanmakta. Aslında yeni değil geçen yıla ait. Zaten bu açıklamalarından sonra bu vatandaş görevinden istifa etmek zorunda kalmış. Fakat halen daha üniversitenin öğretim görevlisi olarak hizmet veriyor gözükmekte.

Beni şaşırtan bu garip düşüncelere hakim olan bir Profesörün fikirlerine katılanların olması. Hatta o kadar ki bugün meclis sıralarında bile oturmaktalar.

Cahil halk muteberdir”, diyen bu insanlar (neden dedikleri belli de) ne kullanırlar, nasıl bir hap yutarlar inanın merak ediyorum. Ya onlar çok akıllılar ya da biz okumuşlar ciddi ciddi potansiyel tehlikeyiz.