HABERTÜRK

Cahil cesareti


20 Temmuz 2013

Sizlere bugün son zamanlarda çok sık karşılaştığım bazı insan tiplerinden bahsetmek istiyorum. Çünkü bu tipler ne yazık ki yakın çevremde çoğalmaya başladı. Rahatsızlık duyar oldum...(Ben mi onları çekiyorum yoksa onların mı sayıları arttıkça benim dikkatimi çeker oldular, durumu tam çözebilmiş değilim.)

Siz ne kadar hayatınızın dışında tutmaya çalışsanız da bu tipler bir şekilde içeri giriyorlar. Hayatınızda ya da işinizde kendi otoritelerini kurmaya çalışıyorlar. Altını kazıp onlar hakkında bir şeyler öğrenmeye çalıştığınız da ise bir bakıyorsunuz herşeyi bildiğini savunan, her konuda herkesle iddialaşan kişi eğitimsiz yada cahil biri çıkıyor.
Adını koyamadığım bu tip insanların sayıları arttıkça sonunda ciddi bir araştırma yapma ihtiyacı duydum.
Meğer bu tiplere konan bir teşhis varmış, Dunning Kruger Sendromu.
Bu sendrom üzerine araştırma yapan Dunning ve Kruger adlı araştırmacılar, elde ettikleri bulgular ve teoriler neticesinde 2000 yılında Nobel Ödülü bile kazanmışlar.
Dunning Kruger Sendromu.
Halk dilinde cahil cesareti denilen bu kavramı mercek altına alan psikologlar, kişinin cesaretinin aslında bilgisizlikten geldiğini savunarak, bu tür kişileri Dunning Kruger Sendromu yaşayanlar olarak adlandırmışlar.
Cornell Üniversitesinde düzenlenen bir deneyde 45 öğrenci mercek altına alınmış. Bu öğrencilere çeşitli sorular sorularak bilgi dereceleri ölçülmüş. Soruları daha az bilen kişiler, daha çok soru bildiklerini ve iyi bir günde olduklarında soruların tamamına yakın bileceklerini iddia etmişler. Soruların büyük bir kısmını bilen kişiler ise daha az soru cevapladıklarını söylemişlerdir. Test sonuçları ortaya çıktığında az bildiklerini söyleyen kişiler testin %90'ını bilmiş, daha fazla soru yaptıklarını iddia edenler ise sadece %10 oranında doğru yanıtta bulunmuşlar.
Bu deneyin neticesinde psikologlar, bilgili olan kişilerin alçak gönüllük gösterdiğini gözler önüne sermiş ve az bilmesine rağmen doğru sayısı fazla olduğuna inanan kişileri ise cahil cesareti olarak nitelendirmişler.
Cehaletin her zaman kişinin güvenini artıracağını savunan psikologlar, " bu tür insanlar yetenekli ve bilgili insanların önüne geçerler" diyerek de ilginç bir sonuca varmışlar.
Eh...yalan mı? Bakınız Türk siyasetinde ki insan tiplerine...Ya da sadece bir şekilde meşhur oldukları için Akil İnsan sayılanlara...