HABERTÜRK

Bunları öğrenmemezlik etmeyin!


29 Mayıs 2014

Kanal 7’de program yapan Necmettin Nursaçan Hoca’ya pazartesi günü, stüdyoda programa katılan bir kadın seyirci şöyle bir soru sormuş: “Damat, kayınvalidesi genç olursa elini öper mi?”

Artık bu ülkede hiç bir şeye şaşırmam diyordum ki hocanın cevabı karşısında ağzım açık kaldı. Necmettin Nursaçan soruya bakın nasıl yanıt vermiş;

“Gencecik kayınvalideler var. Damat, genç kayınvalidenin elini öperken şehvet hissine kapılmamalı, gönlüne hakim olmalı.”

Ya bu insanların akılları fikirleri hep mi şehvette, hep mi belden aşağı çalışmakta. Anlamak mümkün değil.

İşte akıllara durgunluk veren bir düşünce de yazar Abdurrahman Dilipak’tan. Bakın ne diyor;

“Kırmızı otomobil kullanan kadınlar CHP’ye oy veriyor.”

İHA’nın haberine göre, Dost-Yar Cemiyeti’nin davetlisi olarak Adana’ya giden Dilipak, Seyhan Sami Kayahan Eğitim Tesisleri’nde bir konferans vermiş.

Dilipak konferansta teknolojinin insan yaşamına yaptığı etkileri anlatmış ve şöyle demiş;

“Ne önemi var ne alıyorsam alıyorum, öğrenip de ne olacak demeyin. Bakın size bir örnek vereyim. Mesela kırmızı renk otomobil alan kadınlar genellikle üniversiteli kadınlardır. Kırmızı renk otomobil alan kadınlar sert sigara kullanıyorlar, içki kullanıyorlar. Bu kadınlar evlenemiyorlar ya da evliliklerini sürdüremiyorlar. Bu kadınlar kavgacı çok kaza yapıyorlar ve CHP’ye oy veriyorlar. Bunu sigortacılara sorarsanız bu ilginç asimetrik sorgulamadır.”

Dilipak’ın söylediklerini okuduğumda kendime iş edindim bir kaç sigortacı tanıdığıma telefon açtım.

Kırmızı araba sahibi kadınların kaza oranlarını ve karakterlerini sordum. Sorum karşısında hepsi önce kahkahalarla güldüler.

Sonra benimle dalga geçmeye başladılar.

Fakat ısrarla soruyu tekrarlamam karşısında, kırmızı renkte ki arabaların satışlarının çok az olduğunu ayrıca kadınlar için böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylediler.

Yani konu ile ilgili olarak ne asimetrik ne de simetrik bir sorgulama söz konusu değil.

Gelelim Abdurrahman Dilipak’ın “kırmızı araba kullanan kadınlar CHP’ye oy veriyor” sözlerine...

Ne alaka... Üniversite mezunu aklı başında kaç kadın kırmızı arabaya biner söyler misiniz?

Uçmuş bunlar uçmuş...