HABERTÜRK

Bugün seçim olsa!


07 Ocak 2011

Seçim anketleri başladı. Metropoll’ün 2010 sonunda yaptığı araştırma sonuçları her ne kadar beni şaşırttıysa da artık Türkiye’de seçim sonuçlarına şaşırmamayı öğrenmek gerekiyor.

Anlaşılan o ki isteyen istediği sonuçları elde edebiliyor. Beni bu düşünceye iten nedenleri anlamak için her gün Türkiye’de sadece son iki gün içinde yaşanan olaylara bakmak bile yeterli.

Halk, esnaf, üretici, tüketici, yargı, gençlik sürekli alınan ve uygulanan birçok karar karşısında iktidar partisine karşı tepkili olmasına rağmen onların oyları her şeye rağmen artış göstermeye devam ediyor. Bu durumda da ortaya elle tutulur çelişkiler çıkıyor. Ya bizim halkımız istikrarsız, mazoşist ne yaptığını ne söylediğini bilmiyor ya da sandığa ne oy atarsanız atın sonuç değişmiyor. İnsanlar da sonunda ister istemez “Ne sihirdir ne keramet sandıktadır marifet” diyorlar.

Metropoll’ün araştırma sonuçlarına bakacak olursanız ne demek istediğimi daha net anlatmış olacağım; Bugün seçim olsa siyasi partilerin oy dağılımı Metropoll araştırma şirketine göre şöyle:

AKP: Yüzde 45,3

CHP: Yüzde 30,7

MHP: Yüzde 13,8

BDP: Yüzde 6,5

SP : Yüzde 1,3

Diğer: Yüzde 2,4

Unutmayalım ki, 2011’in ilk 6 ayında Türkiye’de yaşanan her olay seçime bağlanacak. Siyasi partilerin alacağı her tavır, karar ve düzenleme direkt olarak oyları etkileyecek. Bu durumun en güzel örneği olarak, Türkiye’nin son iki günde yaşadığı olaylara göz atalım. Yapılan yeni düzenlemeler ve temel kanunlardaki değişiklikler ile tutukluluk süresini düzenleyen yasanın getirdiği tahliyeler neticesinde milyonlarca kişi çıldırmış durumda. Fakat bu durum şunu ortaya koyuyor. Demek ki tahliye edilenler ve yakın çevrelerinin sevinç çığlıklarının oyları çok daha fazla. Çünkü iktidar partisinin oyları azalacağına her şeye rağmen artıyor.

Bir diğer örnek ise yaşanan öğrenci olayları. Ankara’da AKP binasına yürümek isteyen ODTÜ’lü öğrenciler iki gün önce yine telef edildiler. Ki bu gençler sandıkta söz sahibi gençler. Fakat bu durum da, iktidar partisinin sandıktaki oy artışına engel değil. Önümüzdeki aylarda çeşitli anket sonuçları ile karşılaşacağız. Bakalım sandık mı yaman yoksa sürekli benim gibi şaşkınlığa uğrayanlar mı, hep beraber göreceğiz.