HABERTÜRK

Bugün seçim olsa


25 Mart 2010


Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi / AKAM tarafından 15-18 mart 2010 tarihleri arasında Akdeniz Bölgesi'ndeki 8 il merkezi ve bunlara bağlı 29 ilçe, 78 mahallede toplam 7322 kişi ile yüz yüze mülakat yöntemiyle yeni bir anket gerçekleştirmiş. Yüz yüze gerçekleşen anketin ne derece sağlıklı olabileceği tartışmalı olsa da yine de anket sonuçlarını değerlendirmeye almakta fayda var. Akdeniz Bölgesi'ndeki 8 il; Adana, İsparta, Burdur, Hatay, Antalya, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Mersin. 22 Temmuz seçimlerini hatırlarsanız oy dağılımına göre Türkiye'nin haritası çıkarılmış, Karadeniz, Akdeniz ve Batı illeri CHP ağırlıklı oy kullandıklarından bütün sahil kesimler aynı renkte boyanmışlardı. Yani denize yakın illerimiz 22 Temmuz'da AKP'yi kafadan reddetmişlerdi.

İŞTE BAZI SONUÇLAR

AKAM'ın ankette baz almış olduğu iller yine deniz kıyısı illerimiz olduğundan alınan sonuçlar bana şaşırtıcı gelmedi. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in şehri olan İsparta'da AKP'nin birinci parti gelmesi ise oldukça ilginç. "Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunun Adana'da siyasi partilere göre oy dağılımı şöyle:
CHP yüzde 35,7 - Çıkabilecek milletvekili sayısı 6
AKP yüzde 27,2 - Çıkabilecek milletvekili sayısı 5
MHP yüzde 15,8 - Çıkabilecek milletvekili sayısı 2
BDP yüzde 10,4 - Çıkabilecek milletvekili Sayısı 1
Diğer yüzde 10,9 -
Toplam yüzde 100 - Çıkabilecek toplam milletvekili sayısı 14

İSPARTA'NIN OY DAĞILIMI

İsparta'nın oy dağılımı:
CHP yüzde 23,2 - Çıkabilecek Milletvekili Sayısı 1
AKP yüzde 31,0 - Çıkabilecek Milletvekili Sayısı 2
MHP yüzde 24,7 - Çıkabilecek Milletvekili Sayısı 1
DP yüzde 17,8 - Çıkabilecek Milletvekili Sayısı -
Diğer yüzde 3,3 - Çıkabilecek Milletvekili Sayısı -
Toplam yüzde100 - Çıkabilecek toplam milletvekili sayısı 4
AKAM, 17-19 Ocak 2009 tarihleri arasında 7 büyükşehirde anket çalışması gerçekleştirmiş ve ankete katılanlara, 'Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?' sorusunu sormuştu. Anket sonucuna göre AKP Diyarbakır'da yüzde 38.0, İzmir'de ise yüzde 33 ile birinci parti geliyordu. Ama sonuç hiç de tahmin ettikleri gibi olmamıştı. Bu durumda AKAM'ın yaptığı anket sonuçları tahminlerin ötesinde çıkabilir. Sevgili okurlar seçim dönemi gelene köprülerin altından kim bilir daha ne sular akacaktır. O nedenle bu anket sonuçlarına bakıp kimse rehavete kapılmasın.