HABERTÜRK

Bu pilav daha çok su kaldırır


13 Nisan 2011

Dün sizlere CHP milletvekili adayları hakkında düşüncelerimi aktarmıştım, bugün de AK Parti ve MHP’yi değerlendirmek istiyorum.

12 Haziran seçimleri yaklaşırken bütün siyasi partilerin aday listelerinde gözlenen köklü değişiklikler bakalım sandıktaki oy oranlarını nasıl etkileyecek?

CHP listelerinde gözlenen değişim rüzgarı AK Parti’ye de yansımış. MHP ise merkez sağdan aldığı isimleri seçilebilecekleri yerlere koyarak ufak da olsa bir açılım göstermiş.

İzmir AK Parti Milletvekili Nükhet Hotar’ın liste dışı bırakılması bence hem kendine hem de İzmirlilere büyük sürpriz oldu.

Beni asıl şaşırtan diğer bir olay ise son yıllarda yaşanan Milli Eğitim’deki skandallara rağmen Nimet Çubukçu’nun AK Parti listelerinde birinci sıraya oturması.

SEÇMEN YGS’Yİ UNUTMAZ

Son günlerde yaşanan YGS sınavı şifrelerinin çözülmüş olma olasılığı, tartışmanın hala devam ediyor olması, herhalde yetkili makamları çok fazla ilgilendirmiyor.

Günlerdir gerek öğrenciler, gerek veliler, gerekse eğitimciler protesto eylemleri yaparak olayın açıklığa kavuşması yönündeki taleplerini dile getirseler de, demek ki AK Parti cephesinde ‘alan da satan da’ gelişen olaylardan memnun.

Yeniden İzmir AK Parti’ye dönecek olursak, eski İl Başkanı Ali Aşlık’ın 5. sıradan da olsa listelerde yer almış olması şahsen beni oldukça memnun etti. Ali Aşlık il başkanlığı döneminde farklı kişiliği ile dikkatimi çekmişti. Kendisini tanıdıkça da AK Parti İzmir adına son derece memnun olmuştum. Umarım hak ettiği makama zorluk çekmeden oturur.

Aday yoklamasında birinci gelmiş olan Bilal Doğan’ın 7. sıraya konmuş olması beni biraz düşündürdü. Bilal Doğan’ın ANAP kökenli olması, uzun süre AK Parti teşkilatları ile doku uyuşmazlığı yaşamış olmasını neden olarak görmek de mümkün değil, çünkü demek ki bu durum çoktan aşılmış.

Geriye bir tek şu neden kalıyor; zamanla tabanla oluşan doku uyuşması henüz tavana tam yansıyamamış.

DERVİŞOĞLU HAK ETMİŞTİ

İzmir MHP’ye gelince... MHP eski İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu’nun 3. sıraya, yani seçilmesi mümkün olan bir yere konmuş olmasına son derece memnun oldum. Çünkü milletvekilliğini gerçekten hak ediyor. İzmir adına kilometreler harcamış, özü sözü doğru, İzmir’i seven bir isimdir sayın Dervişoğlu.

Daha yazacak çok şey var... Önümüzdeki günlerde kazan bol bol kaynayacak, dedikodular ayyuka çıkacak, bize de bol bol malzeme çıkacak. Eğlence asıl şimdi başlıyor...